آموزش تنیس

آشنایی با قوانین بازی تنیس به زبان ساده

قوانین بازی تنیس

آیا تمایل دارید چگونگی بازی تنیس را یاد بگیرید؟ یا می خواهید بفهمید در حین حضور در یک مسابقه زنده تنیس یا تماشای آن در تلویزیون دقیقا چه میگذرد؟ شکی نیست که برای درک کامل این ورزش باید قوانین تنیس را بدانید. با این حال، به خاطر سپردن قوانین بازی تنیس در ابتدا ممکن است کمی پیچیده به نظر بیاید، اما در این مقاله سعی کردیم به بهترین و ساده ترین روش شما را با همه جزئیات آشنا کنیم. بنابراین، اگر می خواهید در مورد قوانین رسمی تنیس که توسط اکثر سازمان های تنیس شناخته و تایید شده اند بیشتر بدانید، در ادامه مطلب با تیم تحریریه تنیس پک همراه باشید.

قوانین بازی تنیس

اول از همه باید بدانید که قوانین بازی تنیس برای مسابقات یک نفره (سینگل) و دو نفره (دابل یا دوبل) متفاوت است، گرچه بیشتر این قواعد شبیه به هم هستند اما قبل از اینکه به این موارد بپردازیم، بهتر است برخی از قوانین و مقررات کلی تنیس را که برای همه نوع تنیس اعمال می شود را مرور کنیم.

قوانین بازی تنیس

قوانین عمومی بازی تنیس

 • بر اساس قوانین بازی تنیس، یک توپ برای ادامه بازی باید در محدوده خط کشی زمین قرار گیرد. اگر بازیکنی ضربه ای خارج از محدوده به توپ بزند که توپ در خارج از زمین فرود آید، این امر باعث از دست دادن امتیاز برای او می شود.
 • بازیکنان/تیم ها نمی توانند تور یا پست ها را لمس کرده یا وارد محدوده حریف شوند. همچنین نمی توانند راکت تنیس خود را از تور عبور دهند.
 • بازیکنان/تیم ها نمی توانند توپ را حمل کرده یا آن را با راکت بگیرند.
 • بر اساس قوانین بازی تنیس، بازیکنان نمی توانند دو بار به توپ ضربه بزنند.
 • بازیکنان باید منتظر بمانند تا توپ از تور عبور کند تا بتوانند آن را برگردانند.
 • بازیکنی که قبل از دو بار زمین خوردن توپ به آن ضربه نزند، امتیاز آن را از دست می دهد.
 • اگر توپ به بازیکنان برخورد کند یا با او تماس داشته باشد، این اتفاق یک پنالتی محسوب می شود.
 • بر اساس قوانین بازی تنیس، در صورت خروج راکت از دست یا سوء استفاده لفظی، مجازات تعیین می شود.
 • هر توپی که در محدوده خطوط مرزی برگشت پیدا می کند یک توپ خوب در نظر گرفته می شود.
 • در قوانین بازی تنیس، هر توپی که روی خط فرود بیاید امتیازی برای ضربه‌ زننده محاسبه می‌شود.

قوانین مربوط به تجهیزات بازی تنیس

تجهیزات کلیدی بازی تنیس مانند انواع راکت تنیس، توپ تنیس، کفش تنیس، پوشاک تنیس و حتی سایر لوازم جانبی تنیس، همه و همه نقش به سزایی در بهبود عملکرد بازیکنان دارند ضمن اینکه در خصوص بعضی از این تجهیزات جهت شرکت در مسابقات حرفه ای قهرمانی رعایت برخی اصول و استانداردها ضروری است که در ادامه به آن می پردازیم.

راکت: راکت تنیس شامل دسته، قاب و رشته هایی است که به صورت بافت متقاطع به هم متصل شده اند. طول یک راکت نباید بیش از 32 اینچ باشد، دسته آن بیش از 12.5 اینچ عرض ندارد و سطح آن بیش از 15.5 اینچ طول کلی یا 11.5 اینچ عرض ندارد. همچنین هیچ چیز یا وسیله ای بر روی راکت وجود ندارد مگر مواردی که از ارتعاش و ساییدگی جلوگیری می کند.

توپ: یک توپ تنیس برای مسابقات به رنگ سفید یا زرد است و اندازه آن 8-5/2 تا 2-1/2 اینچ است و وزن آن بین 2 تا 2-1/16 اونس است. کشش توپ و روکش سطح بیرونی آن نیز با مشخصات تایید شده، تعیین می شود.

امتیاز دهی در قوانین بازی تنیس

 • امتیاز (Point): کوچکترین واحد اندازه گیری است. امتیازات از عشق/ Love (0) شروع می‌شود و با 15، 30 و 40 شمارش می‌شود.
 • گیم (Game): در قوانین بازی تنیس هرکدام از گیم ها 4 امتیاز دارند و زمانی یک بازیکن یک گیم را برنده می شود که با حداقل 2 امتیاز برتری (یک اختلاف 2 امتیازی) به 4 امتیاز برسد.
 • ست (Set): یک ست شامل 6 گیم است و بازیکن/تیمی که با حداقل 2 امتیاز برتری به 6 گیم برسد برنده می شود.
 • ادونتچ ست (Advantage Set): اگر امتیاز بازی 6-6 شود و از قوانین ادونتج استفاده شود، بازیکن/تیم فقط می تواند یک ست را با برتری 2 گیم برنده شود.
 • مسابقات (Matches): در قوانین بازی تنیس یک مسابقه معمولاً در 3 یا 5 ست انجام می شود.
 • دیوس (Deuce): در صورت کسب امتیاز 40-40 رخ می دهد. برای پیروزی در بازی، یک بازیکن/تیم باید 2 امتیاز متوالی را بدست آورد تا بتواند امتیاز بازی را بگیرد. اگر بازیکنی یک امتیاز کسب کند، از ادونتج برخوردار است، اما اگر امتیاز بعدی را از دست بدهد، امتیاز دوباره به حالت قبل باز می گردد.
 • بازی تای بریک (Tie_break game): اگر امتیاز بازی به 6-6 برسد و از قوانین تای بریک ست استفاده شود، بازیکنان برای تعیین اینکه چه کسی ست را برنده می شود باید یک بازی تای بریک انجام دهند. در یک بازی تای بریک، یک بازیکن/تیم باید برای برد به 7 امتیاز با اختلاف دو امتیاز برتری برسد. برای سرویس یک بازی تای بریک ، بازیکن شماره 1 برای اولین امتیاز، بازیکن شماره 2 برای دو امتیاز بعدی، بازیکن 1شماره برای دو امتیاز بعدی پس از آن و به همین ترتیب تا انتهای بازی سرویس می‌زنند.

در قوانین بازی تنیس خطوط به چه معناست؟

 • بیس لاین یا خط پایه: خطوط پایه خطوطی در دو طرف زمین هستند که مرزهای بازی را به صورت طولی تعیین می کند. همچنین مطابق قوانین تنیس، این خط‌ها جایی هستند که یک بازیکن پشت آن سرویس می‌زند.
 • سنتر مارک یا علامت مرکزی: علامت مرکزی دو نیمه زمین تنیس را تعیین می کند. این امر عمدتا به زدن سرویس کمک می کند تا تعیین کند که بازیکن قبل از سرویس باید در کجا بایستد.
 • سنتر لاین یا خط مرکزی: خط مرکزی دو باکس سرویس را به یک باکس سرویس مجزا در سمت چپ و راست، در دو طرف زمین تقسیم می کند. فرود یک سرویس روی خط، امتیازی برای سرویس زننده محسوب می شود.
 • تور: تور 3 فوت و 6 اینچ ارتفاع دارد که میله ها در آن قرار دارند. در حالی که وسط تور 3 فوت ارتفاع دارد و میله ها 3 فوت خارج از زمین در هر دو طرف قرار دارند. ضربه توپ که منجر به برخورد آن با تور شود خارج محسوب شده، در حالی که هر توپی که به طناب تور برخورد کند و به طرف دیگر بیفتد یک امتیاز در نظر گرفته می شود مگر برای زدن سرویس، که در این شرایط سرویس باید مجددا تکرار شود.
 • سرویس لاین یا خط سرویس: خط سرویس، قسمت جلویی زمین را از قسمت عقبی زمین جدا می کند و همچنین طول سرویس باکس را معین می کند.
 • سینگل لاین یا خط انفرادی: سینگل لاین، داخلی ترین خطی است که در طول زمین قرار دارد و مرز بازی برای مسابقات تک نفره و همچنین عرض سرویس باکس را تعیین می کند.
 • دابل لاین یا خط دو نفره: دابل لاین بیرونی ترین خطی است که در طول زمین قرار دارد و فقط در مسابقات دو نفره استفاده می شود.

در قوانین بازی تنیس خطوط به چه معناست؟

در قوانین بازی تنیس چه کسی اولین سرویس را می زند؟

با انداختن سکه یا چرخش راکت که این اقدام به تاس انداختن معروف است، مشخص می گردد که کدام بازیکن یا تیم اولین سرویس را بزند. در ادامه بازیکن یا تیمی که تاس به نفع او افتاده است، تعیین می‌کند که تمایل دارد اولین سرویس را بزند یا سمت زمین خود را انتخاب ‌کند. اگر تیم اول زدن سرویس را انتخاب کرد، بازیکن/ تیم دوم می تواند زمین مورد نظر خود را انتخاب کند و او تصمیم بگیرد در کدام سمت از زمین بازی کند.

رالی در قوانین بازی تنیس به چه معناست؟

رالی شامل تبادل شوت ها پس از انجام سرویس می شود تا زمانی که بازیکن/تیمی اشتباه کند و امتیاز را از دست بدهد. هر ضربه‌ای که در محدوده برخورد پیدا کند، امتیاز محسوب می‌شود و رالی دو بازیکن ادامه پیدا می‌کند. اگر می‌خواهید یاد بگیرید چگونه تنیس بازی کنید، باید بدانید که چگونه به طور مداوم رالی کنید.

 • خطای پا: خطای پا زمانی رخ می دهد که بازیکن قبل از اینکه تماسی با توپ داشته باشد وارد زمین شود یا از سنتر مارک (خط مرکزی) عبور کند. این امر منجر به از دست دادن سرویس می شود.
 • سرویس مناسب: یک بازیکن در ابتدای هر بازی در سمت راست زمین سرویس می زند و هدف آن این است که توپ در سرویس باکس مورب طرف مقابل قرار گیرد. اگر سرویس در سرویس باکس صحیح قرار گیرد، بازی می تواند ادامه یابد. سرویس زننده برای زدن سرویس بعدی در سمت چپ زمین قرار می گیرد و این روند تا زمان پایان بازی به صورت برعکس انجام می شود. اگر سرویس در سرویس‌ باکس و یا بر روی هرکدام از لاین‌های آن فرود آید، امتیاز محسوب می‌شود.
 •  سرویس اول: سرویس زننده دو فرصت دارد تا توپ خود را در سرویس باکس قرار دهد. اولین تلاش به عنوان اولین سرویس شناخته می شود. شکست در گرفتن امتیاز از سرویس اول منجر به سرویس دوم می شود.
 • سرویس دوم: تلاش دوم به عنوان سرویس دوم شناخته می شود. شکست در گرفتن امتیاز از سرویس دوم منجر به از دست دادن امتیاز می شود.
 • لت: یک لت فرصت مجددی است که به بازیکن سرویس زننده داده می شود در صورتی که توپ او قبل از افتادن در سرویس باکس صحیح به تور برخورد کند. شما اجازه دارید بی نهایت دفعه از لت استفاده نمایید اما اغلب این اتفاق نمی افتد.
 • ترتیب زدن سرویس: بازیکن/تیمی که برنده بازی می شود ابتدا سرویس را می زند (تیمی که برنده می شود انتخاب می کند که کدام بازیکن سرویس مس زند). در صورت انجام مسابقات تک نفره، بازیکنان بین زدن سرویس و دریافت در هر بازی متناوب هستند. در صورت انجام بازی های دو نفره تیم ها بین سرویس و دریافت در هر بازی متناوب هستند و هر بازیکن در یک تیم قبل از تکرار چرخه شانس سرویس را پیدا می کند.
 • تعویض زمین: بازیکنان/تیم ها، هر زمان که مجموع گیم‌های بازی، فرد شود زمین خود را تغییر داده می دهند. (بازی های 3، 5، 7 و غیره)

قوانین بازی تنیس سینگل و دابل

قوانین تنیس برای مسابقات یک نفره و دو نفره کمی متفاوت است، اگرچه عمدتا در مورد سرویس و اندازه زمین بازی است. قوانین تنیس دو نفره یا تنیس دوبل به گونه ای تنظیم شده است که فضای بیشتری برای بازیکن اضافی در دو طرف زمین وجود داشته باشد، اما در بیشتر موارد، قوانین تنیس دو نفره تقریباً مشابه مسابقات یک نفره است. در ادامه این مقاله نحوه بازی تنیس برای مسابقات انفرادی و دو نفره آورده شده است.

قوانین بازی تنیس تک نفره یا سینگل

• اندازه زمین
یک زمین بازی تنیس انفرادی از داخلی ترین لاین استفاده می کند و در مجموع 27 فوت عرض و 78 فوت طول دارد.
• سرویس در بازی تک نفره یا انفرادی
بازیکنی که تاس بازی را برنده می شود، بازیکنی که اولین سرویس را می زند انتخاب می کند. هرکسی که برای اولین بار در گیم اول برای زدن سرویس تعیین می شود، در تمام طول مدت گیم اول سرویس ها را میزند. پس از گیم، سرویس زننده بعدی بازیکنی است که آخرین توپ را دریافت کرده است و در طول مدت گیم دوم سرویس را می زند. در هر گیم با شماره فرد نیز بازیکنان سمت زمین را تغییر می دهند.
• سرویس زدن در تای بریک
اگر امتیاز 6-6 به دست آید و از قوانین تای بریک استفاده شود، یک گیم تای بریک انجام می شود تا مشخص شود کدام بازیکن برنده ست است. برای یک بازی تای بریک، هدف این است که ابتدا با حداقل 2 برتری به 7 امتیاز برسیم و انجام این کار منجر به برد ست می شود. بازیکنی که ابتدا سرویس را می زند بازیکنی است که معمولاً بعد از 6-6 یا 12 گیم سرویس می زده است.
قوانین سرویس زدن برای تای بریک به شرح زیر است:
امتیاز 1: بازیکن الف
امتیاز 2: بازیکن B
امتیاز 3: بازیکن ب
امتیاز 4: بازیکن الف
امتیاز 5: بازیکن الف
امتیاز 6: بازیکن ب
امتیاز 7: بازیکن ب
امتیاز 8: بازیکن الف
امتیاز 9: بازیکن الف
• و …

• فرمت مسابقات سینگل در قوانین بازی تنیس
یک مسابقه انفرادی اغلب در 3 ست انجام می شود، اگرچه برخی از مسابقات انفرادی مردان با 5 ست انجام می شود. اما در واقع همه چیز به ترجیحات بازیکنان بر اساس قوانین مسابقات تنیس بستگی دارد.

قوانین بازی تنیس دو نفره یا دوبل یا دابل

• اندازه زمین
یک زمین بازی تنیس دو نفره از بیرونی ترین لاین استفاده می کند و در مجموع 36 فوت عرض و 78 فوت طول دارد.
• سرویس زدن در قوانین تنیس دو نفره
تیمی که برنده تاس شود، انتخاب می کند که کدام تیم ابتدا سرویس را بزند و آن تیم انتخابی خودش تعیین میکند که کدام یک از دو نفر اعضای تیم ابتدا سرویس را بزند. تیمی که برای اولین بار سرویس را می زند در تمام مدت طول گیم اول سرویس را خواهد زد. پس از گیم، سرویس زننده بعدی توسط آن تیم انتخاب می شود و در طول مدت زمان گیم دوم سرویس مس زند. برای هر گیم با شماره فرد، تیم ها زمین بازی خود را عوض می کنند و بازیکنی که از گیم اول هنوز سرویس نزده است، اکنون باید سرویس بزند، و بازیکنی که هنوز از تیم دوم سرویس نزده است، بعد از آن سرویس را می زند و به همین ترتیب تا پایان بازی این روند ادامه خواهد داشت.

• سروویس زدن در تای بریک
قوانین سرویس زدن در تای بریک برای بازی تنیس دو نفره یا دابل به شرح زیر است:
امتیاز 1: بازیکن الف
امتیاز 2: بازیکن X
امتیاز 3: بازیکن X
امتیاز 4: بازیکن B
امتیاز 5: بازیکن ب
امتیاز 6: بازیکن Y
امتیاز 7: بازیکن Y
امتیاز 8: بازیکن الف
امتیاز 9: بازیکن الف
و …
• فرمت مسابقه تنیس دابل
یک بازی تنیس دو نفره اغلب با 5 ست انجام می شود.

قوانین بازی تنیس در مسابقات گرند اسلم

از سال 2019، هر یک از چهار گرند اسلم روش های مختلف برای برنده شدن در ست نهایی را به نمایش می گذارند.
اوپن استرالیا (Australian Open): ست نهایی. اول تا 10 امتیاز، تای بریک در 6-6
فرانسه آزاد (French Open): ست نهایی. ادونتج ست، بدون تای بریک
ویمبلدون (Wimbledon): ست نهایی. اول تا 7 امتیاز، تای بریک در 12-12
اوپن آمریکا (US Open): ست نهایی. اول تا 7 امتیاز، تای بریک در 6-6

قوانین بازی تنیس در مسابقات گرند اسلم

قوانین بازی تنیس مرتبط با داوران

تنها مسابقات حرفه‌ای و رسمی تحت نظارت داوران قرار دارند. داوران خط‌ها را کنترل می‌نماید تا از داخل بودن و یا نبودن توپ اطمینان حاصل نمایند. سر داور یا داور ارشد بر روی صندلی بلندی در بیرون خط کنار و نزدیک تور می‌نشیند و امتیازات را می‌گوید و می تواند تصمیم دیگر داوران را رد یا قبول نماید. داور دیگری وجود دارد که بر روی صندلی تماشاگران می‌نشیند و نظاره گر بازی می‌باشد که به او داور ناظر می گویند. نکته حائز اهمیت این است که بحث و مجادله با داوران موجب کسر امتیاز و حتی محرومیت از بازی می‌شود.

جمع بندی قوانین بازی تنیس

بازی تنیس در طول سالیان تغییرات کوچک و بزرگ زیادی را تجربه کرده است، در این میان و تحت هر شرایطی قهرمانان به نامی همچون راجر فدرر دارنده‌ی رکورد بیشترین عناوین گرند اسلم در مردان (17 عنوان)، نواک جوکووویچ، رافائل نادال و در میان بانوان استفی گراف دارنده‌ی رکورد بیشترین عناوین گرند اسلم (22 عنوان)، همواره موجب ایجاد هرچه بیشتر هیجان و اشتیاق فراوانی در سنین و اغشار مختلف جهان برای دنبال کردن و ایجاد محبوبیت این بازی را رقم زده اند. در این مقاله ما نگاهی به قوانین و مقررات پایه‌ی این بازی انداختیم تا شما عزیزان بتوانید اصولی‌تر و درست‌تر این ورزش مهیج را دنبال کنید و یا حتی آن را به صورت حرفه ای بیاموزید و در زمین با رعایت این قوانین یک گام فراتر از بقیه رو به جلو بردارید.

پیشنهاد ما به شما:

اصطلاحات و واژگان تخصصی تنیس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *