راهنمای خرید لوازم تنیس

راهنمای انتخاب راکت تنیس کودکان

راهنمای انتخاب راکت های تنیس کودکان

شما می توانید هیجان داشتن یک راکت تنیس کوچک و مخصوص را از اولین جلسه ای که کودک شما شروع به آموختن بازی تنیس می کند در او ببینید و دقیقا از همان لحظه به عنوان اولین دغدغه، چگونگی انتخاب راکت تنیس مناسب برای قهرمان کوچکتان ذهن شما را درگیر خواهد کرد. کاملا قابل درک است! به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم که به کمک این راهنما به شما کمک کنیم تا بهترین راکت را با اطمینان کامل برای ورزشکار کوچک خود انتخاب کنید.

پیشنهاد ما این است که پیش از خواندن ادامه مطلب؛ ویدئو اختصاصی معرفی راکت های بچگانه یا جونیور را مشاهده کنید.

 

راکت های تنیس برای کودکان

تنیس یک بازی فوق العاده برای بچه ها در هر سنی است. با این حال، خرید بهترین راکت تنیس بچگانه برای فرزند دلبندتان، چه در سطح مبتدی باشد و چه در سطح پیشرفته باشد همواره یک امر دلهره آور است. راکت های تنیس جونیورز یا راکت های تنیس بچه گانه در دنیای تنیس، اختصاصأ برای سنین خاصی طراحی و شخصی سازی شده اند تا کودکان و نوجوانان در هر سن با توجه به فیزیک بدنی و توان جسمانی همان بازه زمانی بتوانند بهترین عملکرد را در اختیار داشته باشند و در عین حال با مهندسی وزن و ویژگی های دیگر راکت آسیبی متوجه دست هایشان نگردد.

خوشبختانه ، چند مرحله آسان وجود دارد که می توانید برای انتخاب راکت تنیس مناسب برای خردسالان آن ها را دنبال کنید:

  1. سایز راکت تنیس مناسب کودک خود را پیدا کنید.
  2. محدوده قیمت مدنظر برای خرید راکت تنیس را براساس تعهد و علاقه کودک خود به تنیس تعیین کنید.
  3. برای بازیکنان باتجربه یا کودکان با قد بالای 3 فوت 10 اینچ ( تقریبا معادل یک متر و 16 سانتی متر) علاوه بر دو مورد قبل باید موارد دیگری را نیز ذر نظر بگیرید: وزن راکت، اندازه گریپ (دسته)، قابلیت کنترل ارتعاش و زه راکت.

سایز مناسب برای راکت تنیس بچه گانه

اندازه راکت تنیس برای کودک کاملاً به قد او بستگی دارد. خوشبختانه چارت زیر راهی مناسب برای تعیین طول راکت بر اساس سن و قد فرزند شما می باشد. به عنوان مثال، اگر کودک 4 ساله شما 40 اینچ قد دارد، باید با یک راکت با طول 19 اینچ بازی کند.

چارت تعیین راکت با اندازه مناسب برای کودکان

داشتن راکت با طول مناسب تفاوت اساسی در چگونگی تجربه فرزند شما از بازی تنیس ایجاد می کند. راکت بیش از حد بلند دست و پا گیر است و به سختی قابل چرخش است. همچنین راکت کوتاه نیز فعالیت مربوط به مچ و آرنج را بیش از حد زیاد می کند که در طولانی مدت به هر دو مفصل آسیب می رساند.

نحوه تست راکت به منظور اطمینان از مناسب بودن طول آن

روش اول:

اگر خرید راکت تنیس را به صورت حضوری و به اتفاق فرزندتان انجام می دهید، ساده ترین راه برای یافتن طول مناسب این است که نوجوان در حالت خبردار بایستد و راکت به صورتی که صفحه راکت روی زمین قرار داشته باشد و دسته راکت رو به آسمان (رو به بالا) باشد در کنار او قرار دهید. در مرحله بعد از فرزند خود بخواهید کف دست خود را مانند عصا روی انتهای دسته راکت تنیس قرار دهد. اگر بازوی کودک شما به راحتی کشیده شده و بر روی کلاهک راکت تنیس (Butt cap) قرار دارد، احتمالاً راکت با طول مناسب را پیدا کرده اید. اما اگر کودک مجبور است بازویش را خم کند تا راحت دست خود را بر روی دسته قرار دهد یا دستش به دسته نمی رسد، قطعا اندازه دیگری را امتحان کنید.

روش دوم:

اگر خرید راکت تنیس را به صورت آنلین انجام می دهید یا نمی توانید نوجوان را همراه خود به مغازه ببرید، می توانید همین فاصله را اندازه بگیرید و راکتی با این طول را خریداری نمایید.

روش سوم:

اما اگر به هر دلیلی این اندازه گیری عملی نیست. مثلاً این راکت قرار است هدیۀ شما به نوه تان باشد، در اینصورت می توانید از جدول راهنمای استاندارد طول راکت به نسبت سن که در بخش قبلی آورده شده است استفاده نمایید. در استفاده از این جدول اگر به طور مثال کودک شما ۸ ساله اما ظاهرش مانند یک کودک ۱۰ ساله است، راکتی را انتخاب کنید که مناسب افراد ۱۰ ساله می باشد.

همچنین به عنوان پدر و مادر یکی از بهترین راه ها برای تعیین راحتی بازیکن جوان با طول راکت خود توجه به واکنش های او در حین بازی تنیس است. اگر می ببینید که در میانه بازی گاها مچ دست یا بازوی خود را تکان می دهند یا گاها از درد مچ دست یا بازوی خود گلایه دارند قطعا باید در سایز راکت تنیس تجدید نطر نمایید. همچنین توجه به اینکه کودک شما تمایل دارد کدام قسمت راکت را بگیرد حائز اهمیت است. محل استاندارد گرفتن راکت توسط بازیکن باید دقیقا در انتهای راکت باشد، اما اگر فرزند شما مدام در طول بازی بخواهد دست خود را بالاتر بگیرد، این نشانه خوبی برای راحت نبودن او و تشخیص بلند بودن طول راکت می باشد.

سایز مناسب برای راکت تنیس بچه گانه

تجربه نیز یکی از فاکتورهای انتخاب به شمار می رود. روش هایی که بالاتر گفته شد بیشتر مناسب بازیکنان مبتدی است. بازیکنانی که تا حدی تجربه بازی تنیس را دارند و دیگر مبتدی به حساب نمی آیند به دلیل اینکه کنترل بیشتری روی ضربات و راکت خود دارند، می توانند با راکت هایی که یک یا حتی دو سطح نسبت به سنشان بالاتر است بازی کنند.

هزینه و کیفیت برای راکت های تنیس کودکان

اکنون که متوجه شدید چه سایز راکت تنیسی را برای کودک خود انتخاب کنید، مهم است که در مورد هزینه و کیفیت راکت های موجود برای فرزندتان نیز تصمیم گیری درستی داشته باشید. اگر کودک شما هنوز خیلی جوان است، معمولاً بهتر است در ابتدا برای او راکت ارزان قیمت خریداری کنید، زیرا  یک کودک سه یا چهار ساله هماهنگی چشم خوبی ندارد و احتمالاً راکت را به طور مکرر رها می کند و این باعث آسیب به راکت می شود. اما می توانید برای یک کودک پنج ساله، یک راکت گران قیمت تهیه کنید چون آنها مهارت های حرکتی ظریف خود را توسعه می دهند و می توانند در این سن در تنیس کاملاً ماهر شوند. در ادامه با جزئیات بیشتری به بررسی فاکتور هزینه در هنگام خرید راکت تنیس مناسب برای کود خود می پردازیم.

بهترین راکت تنیس برای کودکان

  • اندازه های 19 و 21 اینچ

برای این دسته از راکت ها، کیفیت اکثر مدل ها تقریباً یکسان است و همه می توانند برای مبتدیان کاربردی باشند. همه آنها از ساختار دو تکه ای متشکل از فایبرگلاس و پلاستیک برای ساختن سر استفاده می کنند. این طراحی ساده با گذشت زمان دوام نخواهد آورد، به همین دلیل اندازه های 19 و 21 اینچ به طور کلی زیر 40 دلار است. از آنجا که بچه های کوچکتر در این گروه سنی از توپ های فوم USTA  قرمز (USTA red foam) و یا توپ های نمدی قرمز (red felt balls) استفاده می کنند، داشتن ساختار یک تکه برای راکت ضروری نیست. بعلاوه، این بازیکنان جوان هنوز قدرت کافی برای استفاده از مزایای طراحی و ساختار فانتزی را ندارند.

  • اندازه 23 اینچ

راکت های 23 اینچی عناصر طراحی جدیدی را در قالب ساختاری یک تکه (یکپارچه) پیشنهاد می دهند. این راکت ها با بهبود قابلیت کنترلی و سرعت سر راکت و با دوام بالا ساخته شده اند. به همین جهت هم هزینه بیشتری نسبت به راکت های دسته قبل خواهد داشت. بنابراین بسیار مهم است که ارزیابی کنید آیا فرزند شما صرفا به عنوان یک تفریح گذرا به بازی تنیس نگاه می کند و یا یک تعهد مستمر و آنیده دار به تنیس دارد. در صورتی که کودک شما در دسته اول قرار داشته باشد پیشنهاد می شود که شروع کار با یک راکت خوب و ارزان زیر 40 دلار باشد. اما اگر این بازی هفته ای 2 یا 3 بار در برنامه ورزشی کودک شما گنجانده شده، استفاده از راکتی یکپارچه و ماندگار بهترین گزینه است. ضمنا فراموش نکنید که قیمت پایین راکتهای مخصوص نوجوانان می تواند نیاز آن ها را برای تعویض سریع راکت و خریداری راکت مناسب تنیس سطح بعد برآورده سازد.

  • اندازه های 25 و 26 اینچ

از اینجاست که قضیه جالب میشود. دامنه انتخاب و هزینه ها به میزان قابل توجهی برای این اندازه راکت تنیس گسترده است. شما هنوز هم می توانید برای مبتدیان دارای این شرایط، از راکت های 25 اینچی با ساختار دو تکه و قیمت کمتر از 40 دلار استفاده کنید، اما در کنار آن گزینه هایی با ساخت و تکنولوژی برتر مانند محصولات بزرگسالان و با قیمت راکت بزرگسالان نیز خواهید داشت.

گزینه های زیادی با ویژگی های متنوع  در راکت ها با برندهای مختلف Head ، Vokl ، Babolat و Wilson وجود دارد که همگی از 50 تا 130 دلار ارائه می شوند. در اینجا نیز شما باید علاقه فرزند خود به ورزش تنیس و تصمیمات آینده او برای ادامه این ورزش را در نظر بگیرید به علاوه اینکه عوامل دیگری مانند وزن، اندازه گریپ و قابلیت کنترل ارتعاشات را نیز به فاکتورهای انتخاب خود اضافه کنید.

زمانی که به راکت هایی با حداقل قیمت بر می خورید، یکی از آزمایش های قابل انجام در دست گرفتن راکت، و ضربه زدن به قسمت پایینی ناحیه برخورد توپ است. این کار تنها برای تست ثبات راکت به کار می رود تا بتوانیم وضعیت انتقال ارتعاشات ناشی از برخورد توپ به دست را بررسی کنیم. از خرید راکتهای ارزانی که بیش از حد سبک هستند و یا نسبت به بقیه راکت های مشابه، انعطاف بیشتری دارند، خودداری کنید چون قطعا در زمانی کوتاه مجبور به خرید راکت جدید و با کیفیت مناسب خواهید شد.

وزن راکت تنیس کودکان

وزن راکت مهمترین ویژگی است که باید بعد از طول راکت و هزینه آن در نظر بگیرید. محدوده وزنی اکثر راکت های دارای سایز 25 و 26 اینچ کم است و از 8 تا 8.8 اونس (در حدود 226 تا 249 گرم) متغیر است. اما همانطور که گفتیم قدم اول، فیلتر بندی انتخاب راکت مناسب کودک شما، از نظر طول است.

اگر می خواهید کودک نوپای خود را وارد تنیس کنید، می توانید برای او یک راکت تنیس فوق سبک خریداری کنید. کوچکترین راکت های تنیس کاملاً پلاستیکی طراحی شده اند و بسیار سبک وزن هستند، بنابراین استفاده از آنها برای کودکان خردسال بی خطر است. انتخاب راکت تنیس سبک به کودک امکان می دهد، راحت تر از آن استفاده کند و بیشتر لذت ببرد.

اما اگر کودک شما در مورد تنیس جدی است و در حال حاضر تبدیل به یک بازیکن بسیار ماهر شده است ، باید توزیع وزن راکت را نیز در نظر بگیرید. بعضی از راکت ها سر سنگینی دارند که به بازیکن امکان تولید قدرت بیشتری می دهد. برخی دیگر سر سبکی دارند که امکان کنترل بیشتر را فراهم می کند. راکت با سر متعادل ترکیبی از قدرت و کنترل را به شما ارائه می دهد. در این حالت شما باید پس از مشورت با مربی کودک و خود کودک راکت مناسب سبک بازی او را خریداری نمایید.

اندازه گریپ (دسته راکت) مناسب در راکت تنیس بچه گانه

راکت های تنیس مختص خردسالان تنوع زیادی از گریپ را در مقایسه با راکت تنیس بزرگسالان ارائه نمی دهند. تعیین اندازه گریپ برای راکت های بچگانه عمدتا آسان تر از راکت تنیس بزرگسالان است چراکه اغلب تولیدکنندگان راکت تنیس بچگانه دارای اندازه گریپ یکسان ( عموما 4 اینچ) می باشند. یک نکته مفید این است که اگر فکر می کنید که کودک شما به اندازه گریپ بزرگتری احتیاج دارد و سایز گریپ فعلی برای او کوچک است، اضافه کردن اورگریپ به گریپ راکت تنیس او می باشد که می تواند تا حدود 1.16 اینچ به سایز آن بیفزاید.

قابلیت کنترل ارتعاش در راکت تنیس کودکان

بسیاری از کودکان (و بزرگسالان) هنگام ضریه زدن به توپ، لرزش را دوست ندارند. به خصوص هنگامی که به تازگی شروع به استفاده از سایز جدید یا نوع جدیدی از توپ های تنیس خردسالان (به عنوان مثال توپ نارنجی تا توپ سبز) می نمایند، افزایش لرزش می تواند ناامید کننده باشد.

برخی از کمپانی های تولیدکننده راکت مانند Volkl و Wilson فناوری کاهش لرزش را برای تجربه ضربه ای لذت بخش با توپ به بازار ارائه داده اند. به ویژه اگر کودک شما از ناحیه بازو آسیب دیده است، بهره مندی از این فناوری به شدت توصیه می شود.

زه مناسب در راکت تنیس کودکان

همه مدل های راکت های جدید از قبل برای ترکیب بیشترین قدرت و کنترل زه کشی شده و آماده بازی هستند، در نتیجه در هزینه های شما بسیار صرفه جویی خواهد شد.

هنگامی که از راکت برای مدتی استفاده شود و اگر کودک شما آمادگی لازم برای استفاده از راکت با سایز بزرگتری نداشت، می توان راکت تینس او را به راحتی دوباره زه کشی نمود. یک قانون خوب برای تعیین بهترین زمان زه کشی مجدد این است که ببینید کودک شما در هفته چند بار در جلسات تمرینی تنیس خود شرکت می کند تا به همان میزان تعیین کنید که سالی چند بار نیاز به تغییر رشته ها می باشد. به عنوان مثال اگر هفته ای یک بار بازی می کنند، پس سالی یک بار نیاز به تعویض رشته ها خواهد بود. بازیکنان جدی تر بیشتر نیاز به استفاده از رشته های جدید خواهند داشت.

راکت های تطبیقی

با وجود گزینه های بسیار خوب در انتخاب راکت تنیس خردسالان، برای شروع هرچه ایده آل تر و برای کمک به بازیکنان امکان در نظر گرفتن آپشن های سازگار با آنها برای شروع بازی نیز وجود دارد. شاید یک سر بزرگتر یا طول کوتاهتر برای شروع برای یک فرد خاص، انتخاب بهتری باشد. متخصصان ما می توانند در پیدا کردن اندازه راکت تنیس مناسب برای هر بازیکن مشخص به شما کمک کنند.

در کل باید بدانید تنیس می تواند به یک ورزش همواره مورد علاقه برای فرزند شما تبدیل شود، به شرطی که کودک دلبند شما ار همان ابتدا در این بازی لذت و موفقیت را در کنار شکست و پشتکار تجربه کند. داشتن یک راکت خیلی بلند و یا خیلی سنگین مانع موفقیت آنها می شود و احتمالاً باعث می شود که بخواهند این ورزش را ترک کنند یا در بدترین حالت آسیب فیزیکی ببینند.

شما می توانید برای بررسی و خرید راکت تنیس بچگانه برند هد و خرید راکت تنیس بچگانه برند ویلسون، با بهترین قیمت و تضمین کیفیت و اصالت محصولات به فروشگاه آنلاین تنیس پک مراجعه نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *