راهنمای خرید لوازم تنیس

راهنمای انتخاب بهترین کفش تنیس

راهنمای خرید کفش تنیس

همانطور که می دانید تنیس، ورزشی پر از تحرک و جابجایی است که با سرعت دویدن، توقف آنی، پریدن و به طرفین حرکت کردن، بخشی جدایی‌ناپذیر از آن می باشد. بنابراین حرکت در زمین تنیس که اصطلاحاً به آن “Footwork” گفته می‌شود بخشی مهم از بازی تنیس به حساب می آید. شما با انتخاب یک کفش تنیس مناسب می توانید علاوه بر اطمینان از محافظت پاهایتان، تغییر مسیرهای ناگهانی را به راحتی و چابکی هرچه بیشتر انجام داده و در نتیجه عملکرد بهتری حین بازی داشته باشید.

در کل انتخاب کفش مناسب برای تنیس به سه فاکتور کلیدی بستگی دارد:

 1. ما سبک های مختلفی در بازی تنیس داریم، پس سبک انتخابی شما یکی از این فاکتورهاست.
 2. روی سطوح مختلف مانند خاک، زمین هارد و چمن بازی می کنیم، پس زمین انتخابی شما برای بازی تنیس اهمیت فراوانی دارد.
 3. شکل های پای منحصر به فردی داریم و بر اساس آن نوع کفش ها متفاوت خواهد بود.

اما تفاوت اصلی کفش‌های تنیس در زیرۀ آن‌هاست که بسته به نوع زمین تغییر می‌کند. کفش های تنیس با استفاده از یک کفی جذب کننده، درد و ضربات متناسب با هر زمین را جذب کردهو باعث کاهش فشار در عضلات، مفاصل، کمر و تاندون ها می‌شوند.

نکته دیگر این است که شما همواره باید ارتباط بین وزن، دوام و سرعت کفش را نیز در نظر بگیرید. اغلب کتونی هایی که دوام بسیار بالایی دارند از لحاظ وزنی سنگین تر هستند اما با این حال کفش‌های سبک تر سرعت بیشتری را به شما می‌دهند که این موضوع هم باز به نوع زمین انتخابی شما برای بازی بستگی دارد.

زمین های سفت و سخت، نیازمند یک کفش با دوام هستند که در قسمت بالایی خود از انعطاف عالی و در قسمت زیره از پشتیبانی بیشتری برخوردار باشند. در حالیکه زمین‌های نرم نیازمند کفش با انعطاف پذیری بیشتر هستند. در ادامه این مقاله نحوه انتخاب مناسب ترین کفش تنیس را با توجه به نوع زمین بازی تنیس، نوع پای شما و سبک بازی تان بررسی خواهیم کرد.

انتخاب کفش مناسب بر اساس انواع زمین بازی تنیس

برای انتخاب مناسب ترین کفش تنیس با توجه به نوع زمین بازی که در آن تنیس را انجام می دهید، باید موارد زیر را در نظر بگیرید.

انتخاب کفش مناسب بر اساس انواع زمین بازی تنیس

کفش تنیس زمین خاک (Clay Court)

 • زمین خاک رس در مقایسه با زمین هارد نرم‌تر است و فشار کمتری به پا و مفاصل پا وارد می‌کند. به همین جهت در زمین خاک رس بازیکنان برای رسیدن به ضرباتی که از ‌آن‌ها فاصله دارد، از روش سر خوردن استفاده می‌کنند که به آن “Sliding” می‌گویند. پس زیره یا کفه‌ی خارجی آن باید به گونه‌ای باشد که به بازیکن اجازه سر خوردن بدهد و در عین حال، از لغزش‌های ناخواسته جلوگیری کند تا بازیکن بتواند بدون از دست دادن تعادل خود روی زمین سر بخورد.
 • به همین منظور، از طرح آج هفت‌هشتی در زیره این کفش ها استفاده می شود تا اصطکاک لازم بین کفش و سطح زمین فراهم شود.
 • رویه‌ مرکب این کفش ها به گونه ای طراحی شده است که با رس مسدود و کند نمی‌شوند و به دلیل حفظ وزن سبک آن حالت ایده آلی را برای لیز خوردن تا سرعت بیشتر تأمین می‌کند.
 • لازم به ذکر است که در ایران اغلب زمین‌های تنیس از نوع خاک رس هستند.

 کفش تنیس زمین خاک (Clay Court)

کفش تنیس زمین چمن (Grass Court)

 • به علت لغزنده بودن سطح زمین چمن، زیره یا کفه خارجی کفش مخصوص این نوع زمین دارای تعداد زیادی برآمدگی‌ ریز است که به حفظ تعادل بازیکن کمک می‌کند و مانع سر خوردن می‌شود.
 • کفش‌های مخصوص چمن هم‌چنین از آسیب رسیدن به چمن نیز جلوگیری می‌کنند.
 • رویه این کفش‌ها از شبکه‌های ترکیبی ساخته‌شده است.

کفش تنیس زمین چمن (Grass Court)

کفش تنیس زمین هارد (Hard Court)

 • در زمین هارد بر خلاف زمین خاک به ندرت از سر خوردن استفاده می شود.
 • در ساخت رویه زمین هارد از مواد مصنوعی با ترکیب ماسه استفاده می‌شود.
 • به دلیل سختی بالای زمین هارد، کفش‌های مخصوص این نوع زمین، دارای زیره‌ای مقاوم در برابر ساییدگی هستند.
 • کفش‌های مناسب زمین هارد اصطلاحا Non-Marking هستند و در تماس با سطح زمین، ردی از خود به جای نمی‌گذارند.
 • همچنین کفش‌های مناسب هارت کورت معمولاً نرم‌تر و انعطاف‌پذیرتر هستند تا در حین بازی فشار کمتری به مفاصل (به‌خصوص مفصل زانو) وارد شود.

کفش تنیس زمین هارد (Hard Court)

کفش آل‌کورت (All Court)

کفش‌های آل کورت برای بازی روی تمامی سطوح اعم از تنیس زمین خاک، تنیس زمین چمن و تنیس زمین هارد مناسب هستند. امروزه اکثر کمپانی‌های تولیدکنندۀ لوازم و تجهیزات تنیس، کفش‌های All court نیز تولید می‌کنند. توصیه می‌شود اگر قصد دارید تنها روی یک نوع زمین بازی کنید کفش مخصوص آن را تهیه کنید.

شما همچنین میتوانید از جوراب های مخصوص تنیس نیز استفاده کنید که ویژگی هایی مانند رطوبت زدایی، قابلیت تنفس بهتر و چسبندگی بهتری دارند که همه اینها موجب راحتی بیشتر حین بازی تنیس می‌شود.

انتخاب کفش مناسب تنیس بر اساس انواع پا

هرچه درباره نوع پای خود بیشتر بیاموزید، آمادگی بیشتری برای خرید کفش تنیس مخصوص خود با بهترین عملکرد و جلوگیری از آسیب دیدگی در زمین نیاز خواهید داشت. سه نوع پا وجود دارد و چندین روش برای تعیین اینکه شما در کدام یک از این دسته ها قرار دارید:

انتخاب کفش مناسب تنیس بر اساس انواع پا

 

دسته اول: پای پرونیتد (Pronated)

افرادی که دارای پرونیشن هستند، تمایل دارند پاهای خود را به سمت داخل قرار دهند که باعث می شود قسمت داخلی پاشنه با زمین در تماس باشد و باعث صافی کف پا (کف پای صاف یا Flat foot) می شود. بازیکنانی که دارای این مدل پا می باشند، ساییدگی بیش از حدی را در کفش در قسمت داخلی سینه پا تجربه می کنند. یک راه حل ساده برای اطمینان از این امر این است که با پای برهنه وارد آب شوید و روی زمین رد پایی از خود به جای بگذارید، می بینید که رد به جای مانده از پای شما در قسمت داخلی سینه پا دارای فضای خالی کم و یا اصلا بدون هیچ فضایی ایجاد می شود. اگر شما در بین 60٪ از جمعیت دارای پاهای پرونیشن هستید، باید کفش هایی با قدرت ساپورت بالاتر در کناره ها و نواحی جانبی کفش پیدا کنید تا از آسیب به زانو یا مچ پا جلوگیری کند.

دسته دوم: پای سوپینیتد (Supinated)

آن افرادی که پای خود را به اندازه کافی به سمت داخل نمی چرخانند، دارای سوپینیشن هستند. این اتفاق باعث ایجاد فشار درمچ پا می شود و مچ را به سمت بیرون می چرخاند که خطر پیخ خوردن پا را افزایش داده و باعث ایجاد آسیب می شود. اگر کفش های شما در قسمت خارجی پاشنه و جلوی پا فرسوده شده است، احتمالاً شما دارای پاهای سوپینیتد هستید. آزمایش پاهای خیس شما فضای خالی بزرگی را در قسمت قوس مرکزی علامت پا نشان می دهد. در این حالت کفشی مناسب شماست که انعطاف پذیری و قدرت جذب فشارها و شک های وارده بیشتری را در اختیار شما قرار دهد، به علاوه فضای اضافی برای پاشنه پا را نیز فراهم آورند.

دسته سوم: پای نرمال (Ideal)

بازیکنانی که در تست خیس بودن دارای علامت پای متعادل / خنثی هستند، از نوع پای نرمال یا ایده آل برخوردار هستند که قادر به استفاده و خرید کفش تنیس در اکثر سبک ها می باشند.

انتخاب کفش مناسب تنیس بر اساس سبک بازی

شما چه نوع بازیکنی هستید؟ آیا سبک وزن هستید و از بازیکنان سرعتی در سطح زمی هستید که به سرعت در حال جابه جایی در سراسر زمین و حمله به رقیب است ؟ یا یک بازیکن خط مقدم سخت گیر هستید که بیشتر نگران حمایت از مچ پای خود می باشید؟

بسته به نوع بدن و بازی تان، شما نیاز دارید که در هنگام خرید کفش تنیس جدید خود، ویژگی های زیر را در نظر بگیرید:

انتخاب کفش مناسب تنیس بر اساس سبک بازی

 

نکات کلی در هنگام خرید کفش ورزشی 

 1. بهتربن زمان برای خرید کفش ورزشی، بعدازظهر، عصر‌ یا بعد از تمرین است زیرا در این مواقع پاها بزرگ‌تر از حالت نرمال هستند.
 2. حتما هنگام پوشیدن کفش ورزشی ، جوراب ورزشی مناسب از لحاظ ضخامت به پا داشته باشید
 3. پس از گوشیدن کفش ورزشی حتما در حالت های مختلف نشسته، ایستاده و سایر پوزیشن های تخصصی مربوط به آن ورزش کفش را امتحان کنید .
 4. انگشت شست باید حدود 1.25 سانتی‌متر با جلوی کفش ورزشیفاصله داشته باشد و بتوانید به راحتی انگشت خود را تکان دهید.
 5. در خصوص میزان نرمی، سختی و انعطاف‌پذیری کفش با توجه به ورزش تخصصی خود، و مشاوره قبلی با یک متخصص در این زمینه تصمیم گیری نمایید تا بر اساس نیازتان بهترین انتخاب را داشته باشید.
 6. همیشه یک پا از پای دیگر بزرگ تر است، سعی کنید معیار اندازه گیریتان پای بزرگ تر باشد.
 7. در صورت تردید میان دو سایز، سایز بزرگ تر را انتخاب کنید، زیرا در نهایت می توانید از کفی اضافه استفاده کنید.
 8. فراموش نکنید که به هیچ وجه از مارک های متفرقه که ممکن است سلامت شما را تهدید کنند یا راحتی مورد انتظار را برای شما فراهم نکنند استفاده نکنید. مهم است که کفش ورزش تنیس خود را از بهترین برندها نظیر کفش تنیس برند هد، کفش تنیس برند ویلسون، کفش تنیس برند آدیداس و… انتخاب کنید. یکی از بهترین برند هایی که کفش های تنیس و والیبال فوق العاده‌ای تولید می‌کند برند ژاپنی اسیکس می‌باشد.

در کل در تمامی فعالیت‌های ورزشی از جمله دویدن، سنگنوردی، دوچرخه سواری، کار با دستگاه در باشگاه ورزشی و حتی پیاده‌روی، داشتن یک کفش ورزشی مناسب از واجبات است! در واقع اگر شما فعالیت ورزشی خاصی را سه بار در هفته انجام می‌دهید، بایدکفش متناسب با آن را انتخاب کنید.

از جمله مزایای استفاده از کفش ورزشی مناسب، محافظت از پاها در مقابل صدمات احتمالی همچون ضرب‌دیدگی و شکستگی مچ پا، پینه و میخچه در حین ورزش و همچنین بهبود عملکرد افراد در آن ورزش خاص به دلیل مکانیزم تخصصی خود می باشد. علاوه بر این پوشیدن کفش نا‌مناسب هنگام ورزش می‌تواند امکان آسیب های کمتر شناخته ای همچون درد در استخوان‌های کف پا که اصطلاحا درد متاتارس نامیده می‌شود، را نیز تشدید نماید.

در پایان پیشنهاد می کنیم که قبل از خرید کفش تنیس مقاله راهنمای انتخاب برند و سایز مناسب کفش تنیس را نیز مطالعه نمایید..

 

 

نوشته های مشابه

2 دیدگاه در “راهنمای انتخاب بهترین کفش تنیس

 1. محمد پاوه نژاد گفت:

  واقعا مطلب کامل و خوبی بود. ممنون از سایت خوبتون. راهنمای انتخاب سایز واسه برندهای دیگه رو هم بزارین

  1. تنیس پک گفت:

   خوشحالیم که از مطلب راضی بودید. می تونید راهنمای سایز رو از مقاله راهنمای انتخاب برند و سایز کفش تنیس بخونید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *