راهنمای خرید لوازم تنیس

راهنمای جامع خرید توپ تنیس

انتخاب توپ تنیس مناسب

می توان گفت بیش از هر ورزش دیگری، انتخاب صحیح لوازم جانبی تنیس می تواند بازی شما را حسابی بسازد یا بی کیفیت کند. فرقی ندارد که شما یک تنیسور حرفه ای سخت گیر باشید یا هنوز در مرحله انتخاب راکت مناسب خود باشید، در هر حالتی انتخاب یک توپ تنیس متناسب با نیازهای شما بخش اساسی از این بازی است. ممکن است از نظر یک مبتدی همه توپ های تنیس یکسان به نظر برسند، اما ده ها تمایز بین توپ های مختلف تنیس – و بیش از 200 مارک مورد تأیید فدراسیون بین المللی تنیس (ITF) وجود دارد – بنابراین می تواند ترسناک باشد که با اطمینان بهترین توپ تنیس مناسب خود را تشخیص داده و اقدام به خرید نمایید.

آیا رنگ توپ تنیس مهم است؟ ارتفاع زمین بازی با توپ تنیس چه ارتباطی دارد؟ سریعترین توپ های تنیس کدامند؟ بهترین توپ های تنیس با قدرت چرخش (spin) بالا کدامند؟ آیا توپ های تنیس البو (elbow) بازی تنیس را آسان تر می کند؟ برای یافتن پاسخ هر یک از این سوالات و آشنایی با فاکتورهای کلیدی جهت خرید مناسب ترین توپ تنیس در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا هم برای امروز و هم  آینده درست ترین انتخاب را برای خرید توپ تنیس موردنیاز خود داشته باشید!

خرید توپ تنیس بر اساس سطح بازی

با توجه به سطح بازی‌های تنیس، سه نوع اصلی توپ تنیس داریم:

  • توپ مخصوص بازی‌های تفریحی یا تفننی
  • توپ مخصوص بازی‌های قهرمانی
  • توپ مخصوص بازی‌های حرفه‌ای

تولیدکنندگان توپ تنیس برای این توپ‌ها سه سطح کیفی را در نظر می‌گیرند. توپ‌های تنیس تفریحی برای ماشین توپ‌انداز تنیس و تمرین تنیس مناسب هستند. توپ‌های تنیس قهرمانی یک سطح بالاترند و برای مسابقات لیگ استفاده می‌شوند. توپ تنیس حرفه‌ای بالاترین کیفیت توپ تنیس را دارد و برای مسابقات حرفه‌ای تنیس و تورنمنت‌ها به کار می‌روند. تنیسورهای حرفه‌ای همگی از این نوع توپ استفاده می‌کنند.

انتخاب توپ تنیس بر اساس نوع ساختار

نکته مهم دیگری که باید هنگام خرید توپ تنیس به آن دقت کنید، تمایز بین توپ های تنیس تحت فشار یا توپ تنیس توخالی پرشده از هوا (Pressurized) و توپ تنیس بدون فشار یا توپ تنیس توپُر با هسته جامد (pressureless) است که به  دلیل نحوه ساخت شان از یکدیگر متفاوت می باشند. توپ تنیس یک توپ لاستیکی است که با یک روکش نمدی پرزدار پوشش داده می شود. دلیل پرزدار بودن سطح توپ تنیس افزایش ناصافی سطح آن است که موجب افزایش سرعت توپ می شود. در بازی تنیس احتیاج به توپی داریم كه سرعت زیادی داشته باشد تا قادر باشد مسافت زیادی را طی كند.

حال اگر این توپ لاستیکی توخالی بوده و درون آن از هوا یا نیتروژن پر شده باشد، به آن توپ تنیس توخالی پرشده از هوا می‌گوییم و اگر توپر باشد یعنی به‌صورت یک هسته جامد باشد و درون آن با هوا پر نشده باشد، توپ تنیس توپر با هسته جامد نامیده می‌شود.

انواع توپ تنیس

 

  • توپ تنیس توخالی پرشده از هوا

این نوع توپ تنیس دارای سرعت و چرخش (spin) بالایی می باشند. توپ‌های توخالی پرشده با فشار هوا برای مسابقات تنیس کاربرد دارند و افراد حرفه‌ای از آنها استفاده می‌کنند. در این توپ‌ها در هنگام ساخت هوا را با فشار وارد توپ می‌کنند که باعث می‌شود در حین بازی دارای سرعت، چرخش و جهش بیشتری باشند. با این‌حال ویژگی جهشی (bounce) آن ها سریع‌تر از توپ‌های توپر از بین می‌رود. یک مطالعه نشان داد که طول عمر این نوع توپ‌های تنیس حداکثر دو هفته است و بیشتر آنها فقط برای یک مسابقه استفاده می‌شوند. توپ‌های توخالی گران‌تر و کم‌دوام‌تر از توپ‌های توپر هستند.

  • توپ تنیس توپُر با هسته جامد

توپ های بدون فشار اغلب برای افراد مبتدی ، تمرین یا بازی های تفریحی استفاده می شود. این نوع توپ دارای دوام و جهش زیادی می باشد و ویژگی پرشی (bounce) آنها به‌دلیل پوسته لاستیکی‌شان است نه به‌دلیل هوایی که درون آنهاست. این توپ‌ها به‌مرور زمان خاصیت پرشی خود را از دست نمی‌دهند و اتفاقا به‌دلیل ازبین‌رفتن پرزهای نمد خود و سبک تر شدنشان ممکن است حتی خاصیت جهشی و چرخشی بیشتری پیدا کنند. بسیاری از افراد به‌دلیل بادوام‌تر بودن این توپ‌ها آنها را ترجیح می دهند. بااین‌حال این توپ‌ها سنگین‌تر هستند و بازی با آنها سخت‌تر است.

انتخاب توپ تنیس بر اساس نوع زمین بازی

وقتی در صدد انتخاب درست توپ جدید تنیس موردنظر خود هستید، نوع زمینی که قصد دارید در آن بازی کنید بسیار حائز اهمیت خواهد بود. به این صورت که اگر برای انجام بازی تنیس اغلب وقت خود را در زمین های خاکی (از جمله خاک رس) یا یا بازی داخل سالن می گذرانید، توپ های رگولار دیوتی (Regular Duty) انتخاب مناسبی برای شماست اما اگر در زمین های سخت (از جمله آسفالت یا پارک های سنگفرش) بازی می کنید، توپ های تنیس اکسترا دیوتی (Extra Duty) بهترین گزینه برای شما خواهد بود. توپ های تنیس Regular duty دارای ضخامت کمتری هستند به‌همین‌دلیل وقتی به زمین می‌خورد، خاک و گل کمتری را جذب می‌کند. درحالی‌که نمد توپ اکسترا در زمین‌های سخت بهتر عمل می‌کند.

گفتنی است که دسته دیگری از توپ تنیس وجود دارد تحت عنوان های آتیتوت (high altitude)  که مناسب هوای رقیق و یا بازی در ارتفاعات است. از آنجایی که بازی در ارتفاع با بازی در زمین‌های عادی متفاوت است، بنابراین باید با توپ‌های مخصوص ارتفاعات بازی کنید. زیرا در ارتفاعات، توپ تنیس به‌دلیل فشارهوا بالاتر و سریع‌تر پرواز می‌کند. اگر در چنین شرایطی با توپ‌های دیگر مخصوصا با توپ تنیس پرشده از هوا بازی کنید، کنترل آن برایتان دشوار خواهد شد. فدراسیون تنیس (ITF) ارتفاع زیاد را ۴۰۰۰ فوت (۱۲۱۹ متر) و بالاتر می‌داند. این توپ‌ها طوری طراحی شده‌اند که درهنگام بازی با آنها احساس می‌کنید در ارتفاع عادی مشغول به بازی هستید.

انواع زمین تنیس

انتخاب توپ تنیس بر اساس رنگ توپ

اگر تازه تنیس را شروع کرده‌اید یا قصد خرید توپ تنیس برای کودکان خود را دارید، انواع مختلفی از توپ‌های تنیس مخصوص افراد مبتدی وجود دارند که برای سرعت کمتر در بازی طراحی شده‌اند. ممکن است توپ‌های تنیس سریع مزایای زیادی داشته باشند، اما قطعا توپ‌های تنیس با سرعت کمتر برای آموزش مناسبترند. بر این اساس توپ های تنیس در سه رنگ در نظر گرفته می شوند:

  • توپ تنیس قرمز

این توپ‌ها برای افراد مبتدی خردسال (۱۰ ساله و کمتر) طراحی شده‌اند که به آنها در ایجاد مهارت، یادگیری حرکت درست، هماهنگی دقیق حرکات و افزایش اعتمادبه‌نفس کمک می‌کند. این توپ‌ها را برای بازی در زمین حدودا ۱۱ متری (۳۶ فوت) تأیید می‌کنند.

  • توپ تنیس نارنجی

ویژگی پرشی در این توپ‌ها کم شده است و برای بازی در زمین‌های حدود ۱۸ متری (۶۰ فوت) بسیار مناسب است. هرچند از توپ قرمز پیشرفته‌تر و سریع‌تر است، اما باز هم سرعت بالایی ندارد. به‌همین‌دلیل برای بازیکنانی که یک مرحله از مرحله مبتدی بالاتر هستنذ انتخاب مناسبی می باشد.

  • توپ تنیس سبز

این توپ هم جهش کمی دارد، اما از دوتای قبلی بیشتر پرواز می‌کند و آخرین مرحله قبل از داشتن توپ تنیس تورنمنت است. بازیکنانی که دو مرحله از مرحله مبتدی پیشرفت کرده‌اند، با این توپ می‌توانند به‌خوبی از تکنیک‌های مناسبی که به آنها یاد داده شده است، استفاده کنند. با این توپ‌ها می‌توانید در زمین تنیس با اندازه کامل که حدود ۲۴ متر (۷۸ فوت) است بازی کنید.

انواع توپ تنیس بر اساس رنگ

آشنایی با سایر توپ های تنیس

برخی از توپ‌های تنیس با اهداف به‌خصوصی طراحی شده‌اند. برای نمونه، برخی از توپ‌ها با عنوان البوایز (elbow ease)، فشاری را که در هنگام ضربه‌زدن به توپ به بازوها و آرنج وارد می‌شود تا حدی کاهش می‌دهد. یکی از بهترین برندهای توپ البوایز، برند دانلاپ است. در برخی دیگر از توپ‌ها، از فناوری‌هایی استفاده کرده‌اند که دوام زیادی به توپ می‌بخشد و توپ تا مدت‌ها خاصیت جهشی خود را حفظ می‌کند. یکی از بادوام‌ترین توپ‌های تنیس چنان‌که خواهیم دید، برند ویلسون است.

در کل انتخاب توپ تنیس به آن آسانی که معمولا به نظر نمی رسد، نیست! یافتن بهترین توپ تنیس متناسب با مهارت هایتان، نوع زمین انتخابی برای بازی و موقعیت مکانی شما گاهی اوقات پیچیده به نظر می رسد که خوشبختانه انتخاب شما هر چه که باشد، چه سریعترین توپ های تنیس، چه بهترین توپ های تنیس چرخشی یا توپ های مسابقه اطمینان داشته باشید که همیشه گزینه های انتخابی متنوع و با کیفیتی را پیش رو خواهید داشت. در تنیس پک، مجموعه ای از توپ های تنیس تمرینی، توپ های تنیس مخصوص کودکان، توپ های تنیس مسابقاتی، توپ های تنیس البو و موارد دیگری از مارک های برتر دنیا مانند توپ های تنیس برند هد (Head)، توپ تنیس برند ویلسون (Wilson)، توپ تنیس برند دانلوپ (Dunlop)، توپ تنیس برند اودیر و توپ های تنیس برند تکنیفایبر و …. را خواهید دید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *