راهنمای خرید لوازم تنیس

راهنمای جامع انتخاب راکت تنیس

راهنمای جامع انتخاب راکت تنیس

با وجود صدها راکتی که می توانید خرید خود را از میان آنها انجام دهید، اینکه چگونه راکت مناسب خود را با اطمینان انتخاب کنید، می تواند کار ترسناکی باشد! اما نگران نباشید ما اینجا هستیم تا در این راهنمای جامع انتخاب راکت تنیس با توضیح مهمترین ویژگی هایی که باید در هنگام خرید یک راکت تنیس مناسب به آن توجه کنید، به ساده سازی این روند کمک کنیم.

هر بازیکن با توجه به سطح و مهارت بازی خود ( مبتدی، نیمه حرفه ای و حرفه ای)، سبک بازی (نوع ضربات) و همچنین فیزیک بدنی خود (مانند جثه، قد و وزن) راکتی را برمی‌گزیند که بهره‌وری او را در زمین به حداکثر برساند. بازی با راکت نامناسب می‌تواند باعث ایجاد مصدومیت شود. بنابراین آشنایی با انواع راکت های تنیس و آگاهی دقیق از مشخصات هر یک امری ضروری برای یک انتخاب صحیح و حرفه ایست.

از میان کلیه ویژگی های یک راکت تنیس 3 فاکتور اصلی وجود دارد که می تواند هر راکت را از دیگری متمایز کند. این سه فاکتور عبارتند از: وزن ، اندازه سر (سایز صفحه راکت) و تعادل یا بالانس راکت. “بهترین وزن” ، “بهترین اندازه سر” و “بهترین تعادل” برای هر فرد متفاوت خواهد بود. گفتنی است که مشخصات راکت‌ تنیس که در ادامه بررسی خواهم کرد، عموما بر روی بدنه آن درج می‌شود.

آشنایی با قسمت های اصلی یک راکت تنیس

راهنمای انتخاب سریع یک راکت تنیس مناسب

راکت های تنیس را می توان در 3 دسته گروه بندی کرد که هر یک از این دسته ها مختص گروه خاصی از بازیکنان می باشد و می‌تواند یک روش سریع برای تصمیم گیری در مورد یک راکت باشد.

راکت های تنیس حرفه ای یا کنترلی (Ultimate control rockets)

این مدل راکت تنیس به شکلی کاملا حرفه‌ای طراحی شده است و در نتیجه، شما می‌توانید به طور کامل کنترل آن را در هنگام بازی به دست بگیرید. راکت‌ کنترلی، قدرت کمتری تولید می‌کند اما این ویژگی سبب می‌شود بازیکن ضربات خود را با دقت و کنترل بیشتری بزند. به همین دلیل این مدل راکت به افراد حرفه ای پیشنهاد می شود، افراد حرفه ای در واقع کسانی هستند که تسلط کافی و کنترل کامل روی تکنیک ها و توپ دارند. صفحه یا سر این مدل راکت ها کوچکتر از سایر مدل ها می باشد و وزن آن ها نیز نسبت به دیگر مدل ها کمی سنگین‌تر است.

ویژگی ها

 • مناسب برای بازیکنان در سطوح پیشرفته تا متوسط
 • وزن سنگین: 300 تا 340 گرم
 • اندازه سر (صفحه) کوچک : اندازه سر 98 متر مربع به پایین
 • ضخامت کم راکت: 22 میلی متر به پایین
 • بیشتر وزن راکت بر روی دسته متمرکز است که به آن ها اصطلاحا راکت های سر سبک گفته می شود (head-light racquet) و یا وزن بین دسته و سر به یک نسبت تقسیم شده است که به آن تعادل یکنواخت گویند (even-balanced).
 • قاب نسبتا محکم

راکت های حرفه ای برای این نوع از بازیکنان تنیس مناسب است

 • بازیکنان حرفه ای با ضربه های کنترلی (full strock) ، یا برای بازیکنان سطح متوسط قدرتی که swing بیشتری (ضربه های قدرتی) را بر روی توپ اعمال می کنند.
 • نوجوانان حرفه ای یا نوجوانان با پتانسیل ذاتی (قد بلند نسبت به سنشان) می توانند در اجرای ضربه های روان و تکنیکی از این راکت ها استفاده نمایند.

راکت های تنیس قدرتی (light weight power)

این مدل راکت تنیس با سر بزرگ، وزن سبک و قد بلندی که دارد شناسایی می‌شود و بیشتر برای بازیکنان مبتدی و نیمه حرفه‌ای، و یا هر کسی که می‌خواهد قدرت بیشتری در بازی داشته باشد مناسب است.  راکت‌ قدرتی به بازیکن اجازه می‌دهد تا با صرف انرژی کمتر ضربه قوی‌تری به توپ بزند، اما این ویژگی ‌در عین حال باعث می‌شود که بازیکن کنترل کمتری بر روی ضربات خود داشته باشد. راکت‌های قدرتی بیشتر مناسب افراد تازه‌کار هستند که از تکنیک و قدرت کافی برای اجرای ضربات خود بهره نمی‌برند و به کمک راکت برای ایجاد نیروی لازم نیاز دارند. این راکت ها دارای وزن سبک و صفحه یا سر بزرگی می باشند. از آن جایی که افراد آماتور تسلط کافی روی انواع تکنیک ها و ضربه های توپ را ندارند، صفحه ی بزرگ راکت به آن ها کمک می کند تا بتوانند با هر قسمتی از راکت به توپ ضربه بزنند. با این عمل افرادی که به تازگی می خواهند این ورزش را یاد بگیرند، کم کم توانایی ضربه زدن به توپ با وسط راکت را به دست خواهند آورد.

ویژگی ها

 • مناسب برای بازیکنان در سطوح مبتدی تا متوسط
 • وزن فوق العاده سبک: 225 تا 280 گرم
 • اندازه سر بسیار بزرگ : اندازه سر 102 تا 110 متر مربع
 • ضخامت زیاد: 25 میلی متر تا 28 میلی متر
 • دارای تعادل سر سنگین به عبارتی بیشتر وزن راکت بر روی سر متمرکز است (head-heavy racquet)
 • قاب محکم برای جبران وزن سبک

این نوع راکت های تنیس برای بازیکنان زیر پیشنهاد می شود

 • بازیکنان در سطح مبتدی و متوسط، به ویژه بازیکنانی که از نظر جسمی قدرت و فیزیک ورزشکاری ندارند. اکثر بازیکنان باشگاهی عادی طرفدار این دسته از راکت های تنیس هستند زیرا آنچه را که می خواهند پرتاب راحت و راکت کاربر پسند است.
 • این نوع راکت به بازیکنان زیر توصیه نمی شود: بازیکنان بسیار قدرتمند از نظر جسمی یا فیزیک ورزشی، و یا بازیکنان بسیار جوان. این شانس وجود دارد که این نوع بازیکنان ضربه قدرتمندی به توپ وارد کرده و توپ را به بیرون پرتاب کنند زیرا راکت ها خود به تنهایی بسیار قدرتمند هستند.

برای انتخاب حرفه ای تر راکت تنیس پیشنهاد می کنیم ویدئو اختصاصی تنیس پک را از دست ندهید:

معرفی پیج رسمی تنیس پک در اینستاگرام

راکت های تنیس توئینر یا تعادلی ( powefull control rockets or toweener rockets )

این راکت برای تمام افرادی که تنیس بازی می‌کنند و در هر سطحی مناسب است. چون هم قدرت خوبی دارد، هم به راحتی می‌توانید آن را کنترل کنید، و هم مانور دادن با آن بسیار آسان است. در واقع این راکت ترکیبی از ویژگی‌های دو گروه قبلی را ارائه می دهد. راکت‌های تعادلی، مناسب افرادی هستند که به تازگی به ورزش تنیس روی‌ آورده‌اند و یا به صورت تفریحی و آماتور بازی می‌کنند.
این راکت ها همچنین مناسب افراد نیمه حرفه ای نیز می باشند، چراکه وزن متوسطی دارد و دارای صفحه ی بزرگی هستند. افراد نیمه حرفه ای کسانی هستند که برای مدتی به تمرین و یادگیری ورزش تنیس مشغول بوده اند اما نسبت به افراد حرفه ای ضربات قدرتی کمتری به توپ می زنند. به همین دلیل برای ایجاد ضربات قدرتی به راکت تنیس با وزنی بیشتر نسبت به راکت افراد آماتور نیاز دارند.

ویژگی ها

 • مناسب برای بازیکنان در سطوح مبتدی تا پیشرفته
 • وزن متوسط: 280 تا 300 گرم
 • اندازه سر متوسط : اندازه سر 98 تا 102 متر مربع
 • ضخامت بیشتر از راکت های کنترلی یا حرفه ای: 22 میلی متر تا 24 میلی متر
 • دارای تعادل یکنواخت (even-balanced).یا کمی سر سنگین به عبارتی بیشتر وزن راکت بر روی سر متمرکز است (head-heavy racquet)
 • قاب محکم تر از راکت کنترلی یا حرفه ای

راکت های توئینر برای این نوع از بازیکنان تنیس توصیه می شود

 • همه انواع بازیکنان! این دسته از راکت های تنیس بزرگترین دسته از راکت ها را شامل می شود که مناسب اکثر بازیکنان است. این راکت ها ترکیب خوبی از قدرت و کنترل را به وجود می آورند
 • بازیکنانی که از نظر جسمی قدرتمند هستند و یا بازیکنان در سطح مبتدی و متوسط، که احتمالاً قصد دارند swing بیشتری را بر روی توپ اعمال کنند.
 • بازیکنان در سطح حرفه ای که به دنبال قدرت بیشتر در بازی خود هستند و یا برای کنترل توپ ، top-spin های (پیچ رو، یکی از انواع پیچ در تنیس) زیادی را می زنند.
 • اولین راکت بزرگسالان برای جوانان در تمام سطوح مبتدی، متوسط و حرفه ای.

به طور کلی می‌توان گفت که وزن راکت و اندازه سر یا صفحه راکت، با سطح و مهارت یک بازیکن رابطه مستقیم دارد. اگر شما همچنان مطمئن نیستید که در کدام یک از گروه هایی که پیش تر گفته شد قرار دارید یا اینکه با تفاوت هایی که هر یک از مشخصات به عنوان مثال وزن یک راکت یا اندازه سر آن، ممکن است برای شما ایجاد کند آشنایی ندارید، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

وزن راکت تنیس (Racquet Weight)

یکی از کلیدی ترین فاکتورها در زمان انتخاب راکت تنیس ، وزن آن می باشد. زیرا وزن نامناسب راکت در هنگام ضربه زدن به توپ موجب آسیب‌ دیدگی دست خواهد شد. انتخاب راکت بیش از حد سبک باعث ایجاد آسیب‌دیدگی در قسمت آرنج می‌شود. شاید بلند کردن راکت‌های سنگین‌تر کمی سخت به نظر برسد ولی ضربات قدرتی با راکت سنگین‌تر بسیار راحت‌تر است و به شما کمک می‌کند تسلط و کنترل کافی روی راکت داشته باشید.

به طور کلی می‌توان گفت که هر چه راکت سنگین‌تر باشد، قدرت بیشتر و ثبات بالاتری دارد و شوک (لرزش) کمتری را به هنگام ضربه به دست بازیکن منتقل می‌کند. در مقابل، راکت سبک‌تر قابلیت مانور بیشتری دارد و بازیکن می‌تواند آن را راحت‌تر و با سرعت بیشتری به حرکت دربیاورد. از این رو راکت‌های با وزن متوسط و سنگین بیشتر مناسب بازیکنان نیمه‌حرفه‌ای و حرفه‌ای می‌باشند که قدرت کافی برای به حرکت درآوردن راکت را دارند و بازیکنان مبتدی بهتر است با راکت‌های سبک بازی کنند، چرا‌که می‌توانند بدون صرف نیروی زیاد ضربات خود را اجرا کنند.

وزن راکت برای خانم‌ها و آقایان باید علاوه بر سطح بازی آنها، با توجه به قد و وزن یا جثه آنها نیز انتخاب شود. مربیان به طور معمول برای آقایان که جثه بزرگتری دارند راکتی با وزن ۲۹۰ گرم (بدون زه) و برای خانم ها و افرادی که جثه کوچکتری دارند بین ۲۵۰ تا ۲۷۰ گرم (بدون زه) را پیشنهاد می‌کنند.  این وزن‌ها با بالا رفتن مهارت بازیکنان قابل تغییر می باشد.

در زمان انتخاب راکت تنیس ، فاکتور وزن را همیشه باید در ارتباط با چگونگی توزیع آن در قسمت‌های مختلف راکت در نظر گرفت. که در بخش های قبل تحت عنوان راکت های سر سنگین، سر سبک و متعادل از آنها یاد کردیم و در زیر به تفصیل توضیح خواهیم داد.

وزن راکت تنیس

 

بالانس یا تعادل راکت (Racquet balance)

در کل بالانس یا تعادل راکت به ما نشان می‌دهد که وزن راکت در کدام قسمت آن متمرکز شده است.  اگر تعادل به سمت سر راکت تمایل داشته باشد، راکت از سر سنگین‌تری برخوردار است و به آن راکت سر سنگین گفته می شود و اگر به سمت دسته راکت تمایل داشته باشد، راکت سر سبک‌تری دارد و به آن راکت سر سبک گویند. در صورتی‌که وزن راکت به طور یک‌نواخت در کل آن توزیع شده باشد نیز آن را راکت «تعادلی» می نامند.

راکت های سر سنگین برای افراد مبتدی مناسب‌تر هستند و به این افراد کمک می‌کنند تا در هنگام ضربه زدن به توپ، قدرت بیشتری داشته باشند. این مدل راکت‌ها به دلیل سنگین بودن سرشان، مانور دادن را برای شما کمی سخت‌تر می‌کنند. افراد نیمه حرفه‌ای و حرفه‌ای معمولا ترجیح می‌دهند که یک راکت سر سبک و یا متعادل انتخاب کنند. به طور کلی برای خرید انواع راکت تنیس حرفه ای و همچنین خرید راکت تنیس نیمه حرفه ای حتما نکات زیر را مد نظر قرار دهید.

 • راکت‌های با وزن کمتر از ۲۸۵ گرم، دارای سر سنگین هستند که برای بازیکنان آماتور و مبتدی مناسب‌اند.

از جمله مزایای این راکت ها حرکت سریع، فشار کمتر، صرف انرژی کمتر در هنگام ضربه می باشد. از معایب این دسته می توان به کنترل کم تردر هنگام ضربه، وارد کردن فشار بیشتر به مچ، آرنج و شانه و ضربات با قدرت کم اشاره نمود.

 • راکت‌های با وزن ۲۸۵ تا ۳۲۶ گرم متعادل و برای بازیکنان نیمه‌حرفه‌ای و در سطح متوسط مناسب هستند.

از جمله مزایای این راکت ها می توان به کنترل و تعادل مناسب روی توپ اشاره کرد. این دسته برای بازیکنانی که می‌خواهند بیشتر قدرتی یا کنترلی بازی کنند مناسب نیست.

 • راکت‌های با وزن بیشتر از ۳۲۶ گرم راکت‌های با سر سبک هستند که برای بازیکنان حرفه‌ای مناسب است.

از مزایای این دسته قدرت بیشتر، کنترل بیشتر، فشار کمتر می باشد. این دسته از راکت ها دارای دامنه‌ی حرکتی کمی می باشند و به انرژی بیشتری برای ضربه نیاز دارند.

معمولا نقطه‌ی تعادل را روی راکت با دو علامت اختصاری HL (سر سبک) و HH (سر سنگین) می‌نویسند. برای انتخاب راکتی مناسب، جدول زیر به شما کمک زیادی خواهد کرد.

آشنایی با قسمت های اصلی یک راکت تنیس

اندازه صفحه راکت تنیس (Head Size)

سر و یا صفحه راکت به محدوده بیضی شکلی که شبکه‌ی زه‌ها را در خود جای داده است گفته می‌شود. مساحت صفحه راکت با واحد اینچ مربع یا سانتی‌متر مربع اندازه‌گیری می‌گردد. اندازه‌ی سر راکت معمولا با سطح بازی بازیکنان رابطه مستقیم دارد. بدین معنی که راکت‌های با سایز صفحه بزرگ (عموما بیش از ۱۰۵ اینچ مربع) برای بازیکنان مبتدی و مسن و راکت‌های با اندازه‌های متوسط و کوچک برای تمامی سطوح (مبتدی، نیمه‌حرفه‌ای و حرفه‌ای) مناسب هستند. راکت‌های با سایز صفحه کوچک (کمتر از ۹۵ اینچ مربع)  امروزه کم‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرند چراکه این راکت‌ها قدرت کمی تولید می‌کند و نیازهای بازیکنان امروزی را که بیشتر از انتهای زمین بازی می‌کنند و ضربات قدرتی می‌زنند، برآورده نمی سازند.

صفحه‌ی بزرگ‌تر، ناحیه‌ی وسیع‌تری را برای ضربه زدن در اختیار بازیکن قرار می‌دهد و احتمال خطا را کمتر می کند. این ویژگی به بازیکنان مبتدی که زمان‌بندی خوبی ندارند، کمک می‌کند تا ضربات خود را بهتر اجرا کنند و مهارت خود را به تدریج بهبود بخشند. با این حال باید به این نکته توجه داشت که صفحه بزرگ‌تر به معنای قدرت بیشتر و در نتیجه کنترل کمتر راکت خواهد بود.

راهنمای انتخاب یک راکت تنیس مناسب

گریپ راکت تنیس (Racquet Grip)

گریپ یا دسته راکت قسمتی است که نواری لاستیکی به دور آن پیچیده شده و ما آن محل از راکت را به دست می‌گیریم. اندازه گریپ یا دسته راکت بستگی به اندازه دست شما دارد به همین علت هم راکت‌های تنیس با سایز‌های مختلف گریپ تولید می‌شوند. گریپ مناسب به بازیکن کمک می‌کند تا هنگام اجرای ضربات به راحتی کنترل راکت را در دست داشته باشد. گریپی که برای دست کوچک باشد، نیروی بیشتری برای نگه‌داشتن راکت در دست نیاز خواهد داشت و بازیکن را مجبور می‌کند تا برای جلوگیری از چرخش راکت در دست، انگشتان خود را محکم‌تر بفشارد که این مسئله خستگی زودهنگام عضلات را در پی خواهد داشت و در درازمدت موجب آسیب می شود. گریپی هم که برای دست بزرگ باشد به نیروی بیشتری برای ثابت نگه داشتن راکت در دست نیاز دارد و دامنه‌ی حرکتی را کمتر می‌کند. گریپ بزرگ هم‌چنین اجرای کامل ضربات سرویس و اسمش را دشوار نموده و در درازمدت می‌تواند سبب بروز مصدومیت شود. طبق استاندارد بین‌المللی سایز مناسب گریپ برای بزرگسالان معمولا ۴ تا ۴ و ۸/۵ اینچ در نظر گرفته می‌شود.

اندازه‌گیری گریپ راکت

برای پیدا کردن سایز گریپ مناسب دو روش را پیشنهاد می کنیم:

روش اول: در این روش با استفاده از در دست نگه داشتن راکت شما می توانید اندازه مناسب گریپ را نسبت به اندازه دست خود متوجه شوید که عموما از این روش در زمان خرید حضوری بهره می بریم. کافی است راکت مورد نظر را از ناحیه گریپ یا همان دسته به دست بگیرید درست مثل حالتی که می‌خواهید بازی کنید. سپس همانند تصویر انگشت اشاره دست مخالف خود را در فضای ایجاد شده بین انگشتان و کف دست قرار دهید. اگر گریپ راکت برای شما مناسب باشد، این فضا باید دقیقا اندازه انگشت‌تان باشد، اگر فضا کافی نباشد، به این معناست که گریپ برای شما کوچک و اگر بیش از حد لازم باشد، گریپ برای شما بزرگ است.

روش های اندازه‌گیری گریپ راکت

روش دوم:  در صورتی برای شما کاربرد دارد که راکتی در دسترس شما نباشد به عنوان مثال زمانی که شما به صورت آنلاین تمایل به سفارش و خرید راکت مد نطرتان دارید. در این حالت با استفاده از خط کش، فاصله دست خود را از محل خم‌شدن کف دست تا بالای انگشت حلقه اندازه بگیرید و سپس شماره گریپ خود را بر اساس جدول بالا پیدا کنید. در صورتی‌که اندازه گریپ شما بین دو شماره گریپ قرار دارد، شماره کوچک‌تر را انتخاب کنید، چرا که پس از بستن «اور گریپ» حدود ۱.۵ میلی‌متر به سایز گریپ راکت شما اضافه خواهد شد، اما اگر گریپ راکت برای دست شما بزرگ باشد راه آسانی برای کم کردن آن وجود نخواهد داشت.

روش های اندازه گیری گریپ راکت

چک لیست کلی قبل از خرید راکت تنیس

 1. به سطح بازی، سبک بازی و فرم بدن خود توجه کنید.
 2. مشخصات راکت مناسب برای شما از جمله اندازه سر ، طول ، وزن ، تعادل و سفتی را در نظر بگیرید.
 3. اندازه گریپ ایده آل خود را پیدا کنید و سپس یک راکت با این اندازه یا یک سایز کوچکتر خریداری کنید.
 4. به خرید همزمان دو راکت کاملاً یکسان در زمان خرید فکر کنید (این گونه حتی ممکن است معامله بهتری داشته باشید، ضمن اینکه طی بازی های حساس این امر بسیار حیاتی خواهد بود).
 5. اگر می توانید برخی از راکت ها را به صورت حضوری تست کنید و سپس بهترین مکان را برای خرید با ارزان ترین قیمت به صورت آنلاین جستجو کنید.

پیشنهاد ما به شما : 

برترین برندهای تولید کننده راکت تنیس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *