راهنمای خرید لوازم تنیس

راهنمای انتخاب برند و سایز مناسب کفش تنیس

راهنمای انتخاب برند و سایز مناسب کفش تنیس

تنیس یک بازی پر تحرک جسمانی است که در آن پاهای شما پرش و جابه جایی را با سرعت زیاد تجربه خواهند کرد. خواه یک بازیکن حرفه ای باشید یا حتی برای اولین بار وارد زمین شوید، انتخاب کفش تنیس یک فاکتور اساسی در این بازی است. همانطور که در ورزش تنیس انواع و اقسام سبک های بازی و زمین های بازی اعم از خاکی، هارد و چمنی وجود دارد، کفش های مختلف تنیس هم از تنوع بسیار بالایی برخوردارند.  بنابراین پس از انتخاب کفش تنیس مناسب خود بر اساس سبک خاص بازی، نوع زمین بازی تنیس و نوع پای خود، شما وارد مرحله پر اهمیت بعدی یعنی انتخاب مناسب ترین سایز کفش برای پایتان می شوید.

چگونه سایز دقیق پای خود را اندازه گیری کنیم؟

تصور کنید یک کفش بسیار کاربردی، با کیفیت و از یک برند معتبر را خریداری کرده اید اما ناگهان به محض پوشیدن آن یا کمی پس از شروع بازی، متوجه می شوید که این کفش با سایز پای شما سازگاری نداشته و عملا هیچ تجربه شیرینی از راحتی و لذت در زمان بازی برای شما رقم نخواهد خورد! بنابراین در اولین قدم پس از انتخاب کفش موردنظر باید بدانید که چگونه پای خود را اندازه گیری کنید.

مرحله 1: یک سطح صاف و سخت پیدا کنید و یک تکه کاغذ بر روی زمین قرار دهید. می تواید برای راحتی بیشتر روی همان سطح صاف پشت پایتان را به دیوار یا جسم ثابتی بچسبانید.

مرحله 2: جوراب هایی شبیه آنچه در هنگام بازی تنیس می پوشید بپوشید و با یک پا روی کاغذ بایستید.

مرحله 3: خطی به موازات نوک بلندترین انگشتتان (که معمولا شصت پا می باشد) و همچنین پاشنه پا بکشید. البته اگر پایتان را به دیوار چسبانده اید تنها کافی است از قسمت بلند ترین انگشتتان مطابق شکل یک خط بکشید.

چگونه سایز دقیق پای خود را برای خرید کفش اندازه گیری کنیم؟

مرحله 4:  فاصله میان محل قرار گیری نوک شصت پا تا انتهای پاشنه را با خط کش دقیقأ اندازه گیری و ثبت کنید. اگر پای خود را به دیوار چسبانده بودید فاصله بین دیوار و خط کشیده شده از نوک بلندترین انگشت را اندازه گیری و ثبت نمایید.

مرحله 5: اندازه بدست آمده را (با توجه به اینکه سایزبندی کفش‌ها در برندهای مختلف متفاوت است)، با جدول زیر تطبیق دهید و سایز دقیق کفش خود را قبل از تکمیل خرید خود بیابید.

سایزبندی کفش مردانه

سایزبندی کفش زنانه

سایزبندی کفش نوجوانان

سایزبندی کفش کوکان

کدام برند تجاری یک گزینه مناسب برای انتخاب کفش تنیس است؟

در حال حاضر شما متوجه شده اید که باید چه نوع کفشی و با چه سایزی را خریداری کنید، اما اینکه کدام برند یا مارک کفش بهترین است، سوالی است که همواره ذهن افراد را در زمان خرید کفش های ورزشی تخصصی به خود مشغول می کند. امروزه رقابت شدیدی بین کمپانی‌های تولید کننده وجود دارد و شرکت‌هایی نظیر نایک، آدیداس، سالومون، نیوبالنس، پوما، ریبوک، هد، بابولات، برند اسیکس و غیره هر سال محصولاتی تولید می‌کنند که از تکنولوژی‌های برتری (با بهره مندی از جدیدترین تحقیقات ورزشی و به صورت کاملا تخصصی) نسبت به سال گذشته برخوردار می باشند و باعث بهتر شدن عملکرد ورزشی شما می‌شوند. نکته اصلی این است که برای انتخاب و خرید کفش تنیس از هر برندی شما باید قبل از آن با حداقل تکنولوژی های لازم در یک کفش تنیس با کیفیت و استاندارد آشنا باشید، که در ادامه به بررسی این موارد خواهیم پرداخت.

کدام برند تجاری را برای خرید کفش تنیس انتخاب کنیم؟

  • کفی(Soles)

زیره های کفش های مدرن تنیس به طور خاصی طراحی شده اند:

1 – در قسمت انگشت پا از مواد با دوام استفاده شده است چرا که این نقطه به دلیل ماهیت حرکات موجود در ورزش تنیس یک ناحیه فرسایشی برای کفش های تنیس به حساب می آید.

2 – قسمت های جلو و عقب با الگویی خاص ساخته می شوند تا شما را در زمین فرو برده و نگه دارند.

3- قوس میانی کفی کفش های تنیس از پلاستیک سفتی ساخته شده است تا از پیچ خوردگی جلوگیری کند. هنگامی که شما انگشتان پای خود را در حین بازی تنیس فشار می دهید، در واقع می خواهید بقیه بدن را نیز به دنبال خود حرکت دهید و به هیچ عنوان نمی خواهید که این نیرو تلف شود.

4- پاشنه دارای یک چارچوب پلاستیکی محکم، برای ثبات بیشتر است.

5- مهمترين ویژگی در کفش های تنیس این است که كفی ها قابلیت خاصی در جذب شوك و شدت ضربه وارده به پا دارند. کفش های تنیس ویلسون برای همین منظور دارای DST است، که گلوله های کوچکی از جنس فوم هستند (یا از جنس هوا در کفش های با کیفیت بالاتر)، البته سایر کمپانی های تولید کفش تنیس نیز فن آوری های خاص خود را دارند اما در کفش های گران قیمت این تکنولوژی بهتر کار می کند!

شما می توانید بخش های مختلف انگشت، پاشنه و مقطع میانی و همچنین سفت کننده قوس پلاستیکی را در کفش سمت راست مشاهده کنید. در مقابل، کفش سمت چپ از یک ماده یکپارچه بدون تکیه گاه قوس و هیچ آج عمودی این مدل از کفش خود را ارائه داده است.

کفی(Soles) کفی(Soles)

چگونه تشخیص دهیم زیره از کیفیت خوبی برخوردار نیست؟

1 – کفش را از قسمت کف از جلو به عقب خم کنید، اگر این کار را به سختی انجام دهید کفش شما کفش مناسبی است. می توانید این کار را با چندین کفش تنیس در محدوده های مختلف قیمتی انجام داده و آنها را با هم مقایسه کنید تا به سادگی تفاوت را احساس کنید.

2 – آیزولیشن (isolation):  آیزولیشن به این معنی است که اگر پای خود را روی یک سنگریزه یا شاخه بگذارید، نباید آنها را از طریق کفی ضخیم کفش احساس کنید.

3 – جذب شوک (Shock Adsorption): کفش را پوشیده و با آن بالا و پایین بپرید، در این حالت باید احساس فنی و ارتجاعی بودن کفی کفش را احساس کنید.

  • پشتیبانی (Support)

کفش های تنیس مدرن و با کیفیت از روش های حرفه ای تری برای اتصال بندها و قسمت بالای پا به کف کفش استفاده می نمایند. بعضی از کفش ها دارای یک وسیله پلاستیکی هستند که بندها از آن عبور می کنند و پا را تا قسمت قوس آن می پوشاند. این مورد را در تصویر زیر از کفش Wilson Tour II که از کیفیت بالایی برخوردار است، مشاهده می کنید.

کفش تنیس با کیفیت بالا، یک پشتیبان (ساپورت) پلاستیکی قسمت بالایی کفش را به زیره متصل می کند. کفش های دیگر این پشتیبانی را با نوارهای پارچه ای مخفی داخلی ارائه می دهند.

کفش های ارزان قیمت تنیس نیز هیچ ارتباطی و پشتیبان خوبی ندارند. کفش سمت راست کفش تنیس با کیفیتی است که در مقایسه با کفش سمت چپ که در بدنه خود تنها از چرم کفش مصنوعی قابل انعطاف برای پشتیبانی استفاده کرده است، کاملا حرفه ای و تخصصی تر است. کفش تنیس با کیفیت پایین، اتصال بین قسمت بالایی کفش با کف آن تنها با استفاده از مواد سازنده کفش ایجاد شده است.

پشتیبانی (Support) پشتیبانی (Support)

قابلیت تنفس و جذب رطوبت، یک فاکتور مهم در انتخاب کفش تنیس

بدیهی است که کفش های تنیس به مسیری برای ورود هوای تازه و خروج رطوبت و بوی پا نیاز دارند. این کار به دو روش انجام می شود:

در ابتدا در مورد قابلیت تنفس کفش صحبت می کنیم که از دو طریق قابل اجراست. اولین حالت، توسط پارچه مخصوصی که سوراخ هایی در آن وجود دارد، در دسترس می باشد. مسلما هرچه قابلیت تنفس کفش بیشتر باشد، بهتر است. برای این منظور پارچه های مش بهترین گزینه هستند اما هزینه بیشتری نیز خواهند داشت. همچنین مش محکم نیست بنابراین (همانطور که در تصویر سمت چپ می بینید) کفش برای ایجاد پشتیبانی به اجزای دیگری در ساختار کفش نیز احتیاج دارد. که همین امر باعث می شود کفش های مشبک گران تر شوند. کفش های با کیفیت بالا، دارای مش تنفسی زیاد و چرم سوراخ دار در قسمت انگشتان پا می باشند.

دومین حالت به وسیله چرم یا چرم شبیه سازی شده که سوراخ های کمی در آن وجود دارد، قابل دستیابی می باشد. این چرم ها به اندازه مش قابلیت تنفس ندارند، اما ارزان تر و با دوام تر هستند و بیشتر مورد توجه افراد واقع می شوند. در بسیاری از کفش های با کیفیت از زبان مش و بالاتنه چرمی استفاده می شود. مثالی از یک کفش با کیفیت خوب در تصویر زیر می باشد. کفش های با کیفیت متوسط، دارای زبانه مش و چرم بدون سوراخ می باشند.

یکی دیگر از جنبه های کنترل رطوبت، جذب است. آستر کفش، به ویژه در قسمت پایین پا که راهی برای نفس کشیدن وجود ندارد، باید رطوبت را جذب کند. کفش های بهتر دارای آسترهایی با مواد جاذب خاص رطوبت هستند. به عنوان مثال، ویلسون دارای “پوشش مدیریت رطوبت Nanowik است. بسیاری از مارک های دیگر قدرت جذب خوبی دارند اما نام فانتزی ندارند.

قابلیت تنفس و جذب رطوبت (Breathability and Moisture)

  • سیستم بند (Lacing)

راحت ترین سیستم برای اتصال بند این است که بندها را از طریق حلقه های خاصی که در جهت بندها هستند مانند تصویر سمت راست عبور دهیم، با این کار می توانید بندها را به آرامی و محکم بکشید. در مقابل این روش گزینه جایگزینی وجود دارد که از همان سوراخ های سنتی موجود در کفش، همچون تصویر سمت چپ است. در حالت دوم بندها باید پیچ ​​خورده و بچرخند که کاربری آن را سخت تر می کند. در زیر دو کفش با کیفیت را از برند پرنس را با توجه به نحوه بستن بندهایشان مشاهده می کنید.

سیستم بند (Lacing) سیستم بند (Lacing)

از کفش های محبوب تنیس نایک و آدیداس گرفته تا کفش های تنیس کاملا تخصصی با کارایی بالا مانند برند Asics، برای رفع نیازهای منحصر به فرد شما وجود دارد اما شما باید تحقیق کنید تا بهترین و مناسب ترین کفش تنیس را سفارش دهید.

جهت بررسی و خرید کفش تنیس هد، خرید کفش تنیس ویلسون و خرید کفش تنیس آدیداس با بهترین قیمت و تضمین کیفیت و اصالت محصولات می توانید در بخش فروشگاهی تنیس پک با ما همراه باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *