آموزش تنیس

تکنولوژی های راکت تنیس

تکنولوژی های راکت تنیس

تاکنون فکر کرده اید که بهترین تکنولوژی راکت تنیس برای شما چیست؟ هر ساله، برندهای مختلف تولیدکننده راکت های تنیس برای خطوط مختلف راکت های تنیس خود فناوری های جدید و ابتکاری را به بازار عرضه می کنند. تعیین اینکه چه فناوری برای شما بهترین است و اینکه آیا واقعاً در بازی شما تفاوتی ایجاد خواهد کرد یا خیر می تواند یک تجربه آزار دهنده و حتی گران قیمت باشد. به تجربه ما حرکت به سمت استفاده از تکنولوژی های روز راکت های تنیس در صورتی که شما بدانید ذقیقا کدام تکنولوژی به کارتان می آید، یک نقطه قوت بزرگ در برابر رقبایتان خواهد بود.

در ادامه ما راهنمایی از این تکنولوژی ها در راکت تنیس بزرگسالان و برندهایی همچون Head ، Wilson ، Babolat ، Yonex و Vokl ، ارائه خواهیم داد تا شما بهتر تصمیم بگیرید که کدام مارک بهترین فناوری را برای بازی شما دارا می باشد.

تکنولوژی free flex

از زمان معرفی این تکنولوژی در صنعت تنیس انقلابی بزرگ ایجاد شد. این فناوری با کمک بافت های کربن مخصوص، به راکت این امکان را می دهد که در زمان برخورد با توپ انحنا پیدا کند که این مسئله باعث افزایش کنترل و عدم کاهش قدرت می گردد.

تکنولوژی stable smart

این راکت با ظاهری خلاقانه به گونه ای ساخته شده است که در زمان ضربه زدن به توپ، بیشترین و بهینه ترین ثبات را ارائه میدهد و میزان قدرت آزاد شده را افزایش می دهد.

تکنولوژی String Mapping

در این فناوری، فشردگی زه‌ها در ناحیه مرکزی صفحه راکت که بیشترین راندمان را برای ضربه زدن دارد (Sweet Spot)، بیشتر بوده که این ویژگی باعث افزایش دقت ضربات می‌شود. این تکنولوژی هم‌چنین با کاهش فشردگی زه در نواحی جانبی صفحه کمک می‌کند تا در مواقعی که توپ به مرکز صفحه برخورد نمی‌کند لرزش کمتری به دست بازیکن منتقل شود.

تکنولوژی راکت تنیس Spin Effect

تکنولوژی Spin Effect انحصاری راکت های تنیس ویلسون (Wilson) است که تا حد زیادی چرخش را در ضربات طبیعی افزایش می دهد. برای بازی های مدرن تهاجمی که زمین یک فوت کوچک تر و ارتفاع تور دو اینچ کمتر است، ضربات در محدودۀ زمین باقی می ماند و به علت چرخش توپ بازگرداندن آن ها سخت است.

در این تکنولوژی تعداد ردیف زه‌های فرعی (Cross) از زه‌های اصلی (Main) بیشتر است که این ویژگی باعث می‌شود شبکه زه در برخورد با توپ آزادانه‌تر تغییر شکل داده و در بازگشت به حالت اولیه انرژی بیشتری تولید نماید. در نتیجه‌، ضربات ضمن حفظ سرعت و شتاب خود از میزان قابل‌توجهی اسپین (پیچ. چرخش توپ حول محور خودش که انواع مختلفی دارد)، نیز برخوردار خواهند بود. به این ترتیب بازیکنان برای ایجاد اسپین بیشتر نیاز به سویینگ سریع‌تر نخواهند داشت.

تکنولوژی راکت تنیس Amplified Fiber

این فناوری سختی بیشتری را برای داشتن ضربات با قدرت بیشتر توسط بازیکنان فراهم می کند. مواد تشکیل دهنده خاص این راکت با دارا بودن ترکیبی ویژه به منظور کاهش هر چه بیشتر وزن تنیس و در عین حال افزایش بهره وری بازیکنان در در زمین تجربه لذت بخشی را برای شما رقم خواهد زد.

تکنولوژی Clash (ترکیب قدرت و کنترل از راکت های تنیس برند ویلسون)

به طور معمول ، افزایش سفتی بدنه راکت تنیس (stiffness) و افزایش ثبات به معنای داشتن قدرت بیشتر در هنگام ضربه زدن است. در همین راستا راکت Clash ویلسون، فناوری  StableSmart را برای داشتن ثبات بیشتر با Free Flex برای استفاده از  قابلیت انعطاف پذیری راکت ها ترکیب می کند، این ترکیب به شما ثابت میکند که بدون از دست دادن ماکسیمم ثبات راکت در حین ضربات قادر خواهید بود بالاترین انعطاف را همزمان، هم در جهت افقی و هم در جهت عمودی در راکت خود تجربه کنیدو در نتیجه هر دو فاکتور قدرت و کنترل را یکجا داشته باشید.این تکنولوژی در نسل جدید راکت های ویلسون تجهیز شده است و راکت های جدیدسری بلید و کلش جزو پرچمداران استفاده از آن هستند.

تکنولوژی گرافن 360 ( ترکیب وزن ایده آل و تعادل از راکت های تنیس برند هد)

چندین راکت Head از فناوری Graphene 360 بهره می برند که از نازک ترین و محکم ترین ماده روی زمین یعنی Graphene، برای ساخت شافت و تقویت سر راکت در آن استفاده می شود. این ماده پایه ساختاری راکت را تشکیل می دهد که از لحاظ استراتژیک در بدنه راکت قرار گرفته و به سمت سر راکت بسط داده شده است و با تقویت فریم راکت موجب ثبات بیشتر در ضربات و انتقال انرژی بسیار بیشتر از راکت به توپ می شود.

از دیگر ویژگی های منحصر به فرد این تکنولوژی می توان به توزیع مساوی انرژی در کل فریم که موجب انعطاف پذیری و کنترل بهتر ضربات می شود و همچنین کاهش ضخامت فریم و در عین حال قدرت بالاتر آن که موجب انتقال بهتر انرژی در ضربات خواهد شد اشاره کرد. تکنولوژی گرافن 360 در یک کلام به معنای تقویت انرژی شما در ضربات است.

تکنولوژی GT ( ترکیب سختی و قدرت از راکت های تنیس برند بابولات)

افزایش قدرت پرتاب توپ برای بسیاری از بازیکنان یک هدف است و یکی از بهترین راه ها برای افزایش قدرت افزایش سختی راکت شماستGT Technology . ترکیبی از الیاف کربن بافته شده است که استحکام بی سابقه ای را در ساختار راکت ایجاد می کند و انتقال انرژی به ضربه شما را به طرز چشمگیری افزایش می دهد. در واقع این تکنولوژی، پایداری و ثبات فوق‌العاده‌ای را هنگام برخورد توپ با راکت ایجاد نموده و همین سختی، همزمان دقت و قدرت را افزایش می‌دهد.

تکنولوژی راکت تنیس ASP (چرخش و تطبیق پذیری از برند هد)

ASP مخفف Adaptive String Pattern است. این فناوری از برند HEAD اجازه می دهد تا یک قاب راکت ثابت با الگوهای زه مختلف زه کشی شود. شاید بپرسید چگونه می توانم بین الگوهای زه محتلف با یک قاب تغییر ایجاد کنم؟ پاسخ این است که راکت های HEAD ASP دارای دو ست گرومت قابل تعویض هستند که یکی الگوی 16×16 و دیگری الگوی 16×19 را ارائه می دهد.

فناوری Power Profile ( ترکیب قدرت و ثبات از برند ویلسون)

تکنولوژی جدید power profile از 3 تکنولوژی جهت دستیابی به حداکثر قدرت و ثبات استفاده می کند. این 3 تکنولوژی عبارتند از:

  1. Sweet Spot Channel : حفره ای در قسمت داخلی قاب راکت تعبیه شده است که زه های کناری را تا طول 1/4 اینچ بیشتر در طول می کشد و برای ایجاد قدرت بیشتر کاربرد دارد. اساساً این امر باعث می شود یک هد یا سر راکت 100 مانند سر راکت 102 عمل کند. علاوه بر این شکل کانال سفتی سر را برای کنترل بیشتر افزایش می دهد.
  2. Power Rib: طراحی هندسی قسمت هسته راکت به گونه ای اصلاح شده است که فریم در سفت ترین حالت ممکن به قسمت هسته راکت متصل شود. این تکنولوژی قدرت در ضربات و ثبات راکت را بالاتر می برد.
  3. :Integrated PWS این تکنولوژی نیز با پخش کردن وزن در محیط راکت توازن آن را بالا می برد.) وزن دهی در طرفین راکت نزدیک ساعت 3 و 9 موجب افزایش ثبات و دقت در هنگام زدن ضربه می باشد. در گذشته راکت های دیگر از وزنه محیطی با برجستگی های بزرگ روی قاب استفاده می کردند. اما Wilson PWS جدید کاملاً درون قاب است تا ظاهر جذاب و صاف راکت را حفظ کند.

فناوری ایزومتریک، OPS و Micro Offset Layout ( از برند یونکس)

چیزی که در واقع راکت های تنیس یونکس (Yonex) را منحصر به فرد می کند شکل فریم راکت است که ایزومتریک نامیده می شود. این طرح ایزومتریک مناطق مؤثر یا Sweet Spot (ایده آل ترین منطقه برخورد توپ با زه راکت تنیس)را تا 7 درصد بیشتر نسبت به سایر راکت های با همان اندازه، به بازیکن ارائه می دهد که در نتیجه شانس بیشتری وجود دارد که بتوانید ضربات با کیفیت تری بزند.

یکی دیگر از ویژگی های راکت های تنیس یونکس در سری Ezone تکنولوژی O.P.S  می باشد که به راکت قدرت کنترل و مانور بسیار بالایی می افزاید که ثمره طراحی بسیار ایده آل در سیستم flexibility راکت می باشد.

همچنین مانند اکثر راکت های یونکس سریEzone  این راکت هم از سیستم جدید گرومت با تکنولوژیMicro Offset Layout  بهره می برد که ارتعاشات را به حداقل رسانده و از دستان بازیکن در مقابل آسیب های احتمالی محافظت می کند.

فناوری V-Feel (کنترل لرزش از برند Vokl)

بدون شک هنگام ضربه زدن به توپ، لرزش در دست، مچ و بازو احساس می شود. Vokl پیشرفته ترین و خوش طراحی ترین تکنولوژی کنترل لرزش را در بازار ارائه می دهد. فناوری V-Feel تقریباً تمام لرزش های وارد به گریپ را مهار کرده و باعث بهبود استقامت و ایجاد آرامش برای بازیکنانی می شود که از ناحیه مچ دست و آرنج ناراحتی دارند.

تکنولوژی راکت تنیس Coutervail (کنترل لرزش از برند ویلسون)

 فناوری Countervail یک تکنولوژی منحصر به فرد برای حداکثر کنترل و انرژی در فریم راکت می باشد. ویلسون با استفاده از این تکنولوژی کنترل لرزش و ارتعاشات ناشی از ضربه را فراهم می نماید. با تکنولوژی کانترویل انتقال ارتعاشات اضافی به حداقل میزان ممکن می رسد. کمترین سطح از لرزش ها و ارتعاشات ناشی از ضربه به بدن بازیکن منتقل می شود. انرژی ضربات ذخیره و افزایش می یابد. در نتیجه تا 30 درصد کاهش ارتعاشات در شرایط مساوی، تا 10 درصد خستگی کمتر در ضربات و تا 40 درصد افزایش کنترل و دقت ضربات را به دنبال خواهد داشت. این فناوری الگوی زه کشی را قادر می سازد لرزش بیشتری را جذب و انرژی اضافی را به توپ انتقال دهد. فناوری Countervail فقط در راکت های انتخابی Wilson Burn و Blade موجود است.

تکنولوژی Pure Feel Cortex  ،FSI Power ،HTR System (از برند بابولات)

بابولات در جدیدترین نسخه راکت های خود در سال 2021، فناوری HTR System را به این راکت اضافه کرده تا پایداری آن بیشتر شود و انرژی بیشتری هنگام ضربه به توپ منتقل گردد. در این مدل از جدیدترین فناوری Pure Feel Cortex استفاده شده تا ارتعاش ضربات گرفته شود. همچنین تکنولوژی FSI Power Technology در این راکت به کار رفته که بالا بردن قدرت و اسپین ضربات کمک زیادی به بازیکن می‌کند.  هم‌چنین سرعت سوئینگ این راکت نسبت به مدل Pure Drive بیشتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *