پزشکی تنیس

آیا تنیس بر شخصیت ما تاثیر داره؟

تأثیر ورزش بر شخصیت افراد

شخصیت اجتماعی ما نشون دهنده رشد صحیح و طبیعی روانی مونه. اگر ورزش در یک جامعه مطابق با اصول علمیش در نظر گرفته بشه ، افراد ورزشکار رو از فرد گرایی و خود محوری خارج می کنه و رشد طبیعی رو در فرد بهبود می ده که در نتیجه شکوفا شدن این استعداد، فرد باسایر افراد اجتماع آسانتر ارتباط بر قرار می کنه و در کنارشون زندگی با کیفیت تری داره.جرج کلی از روانشناسان معروف معتقده: «شخصیت و شیوه زندگی هر فردی رو میشه با انتخاب ورزشش تعریف کرد.» مطالعات انجام یافته نشون می ده که ورزشکاران و قهرمانان بر اراده خودشون مسلط تر هستند و ورزش پیوند تنگاتنگی با رشد و تکامل شخصیت داره. .

تحقیقات جدید نشون می ده که عدم فعالیت بدنی در اوایل زندگی ممکنه باعث بشه که شخصیتمون در میانسالی بسیار متفاوت از ورزشکاران بشه .یعنی کسانی که تا 20 سالگی ورزش حرفه ای رو شروع کردند افراد وظیفه شناس،متعادل تر و برون گرا تری هستند.
این مطالعه همچنین نشون می ده که فعالیت بدنی کمتر در بیست سال اول زندگی باعث میشه زودرنج تر باشیم ..
بر اساس آمار منتشر شده توسط بنیاد قلب بریتانیا، ما به طور متوسط ​​76 روز در سال را به نشستن می گذرانیم. سازمان بهداشت جهانی بی تحرکی رو به عنوان یک “مشکل جهانی بهداشت عمومی” توصیف می کنه که هر ساله باعث مرگ میلیون ها نفر می شه..

شاید از شنیدن پیامدهای مضر سبک زندگی بی تحرک برای سلامتی شگفت زده نشید، اما شاید کمتر بدونید که کم تحرکی تغییرات نامطلوبی در شخصیتتون ایجاد می کنه. تحقیقات متعددی این اثرات را در دوره های چهار و ده ساله ثبت کرده .
یک سری محقق به رهبری یانیک استفان در دانشگاه مونپلیه اشاره می‌کنند: یافته‌ها نشون می‌ده که حتی افزایش متوسط تحرک ​​در سطح فعالیت شما می‌تونه پیامدهای مثبتی برای شخصیت شما در دهه‌های بعد داشته باشه.

نتایج تحقیقات در مورد اثرات ورزش بر شخصیت افراد

این تحقیق رو با هم ببینیم:
محققان نظرسنجی طولانی مدتی رو ترکیب کردند. دو نفر شامل بیش از 6000 شرکت‌کننده در ویسکانسین بودند که برای اولین بار بین سال‌های 1992 و 1994، به‌طور میانگین 53 ساله، زمانی که پرسش‌نامه شخصیتی رو تکمیل کردند و به سؤالات مربوط به سطح فعالیت بدنی خودشون پاسخ دادند، استخدام شدند. همین شرکت کنندگان سپس پرسشنامه شخصیت را در سال 2011 تکرار کردند. مطالعه دیگر در سراسر ایالات متحده بود و شامل بیش از 2500 شرکت کننده که برای اولین بار بین سال های 1995 تا 1996، به طور متوسط ​​در سن 46 سالگی، زمانی که به سؤالاتی در مورد شخصیت و فعالیت بدنی خودشون پاسخ دادند، شرکت کردند. همان شرکت‌کنندگان سپس داده‌های شخصیتی بعدی رو در سال‌های 2013-2014 ارائه کردند. تمام مطالعات همچنین اطلاعات گسترده ای در مورد سلامت شرکت کنندگان و هر گونه بیماری یا مشکل روانی ثبت کردند.
محققان در یک آزمایش شدت های مختلف فعالیت بدنی رو مورد بررسی قرار دادند .آنهابه طور جداگانه فعالیت بدنی سبک مانند باغبانی؛ فعالیت بدنی متوسط ​​مانند پیاده روی سریع و فعالیت شدید مانند دویدن یا بلند کردن وزنه رو مورد مطالعه قرار دادند). دو فاکتور، برونگرایی و سازگاری مورد سنجش قرار گرفت، این نتیجه بدست آمد که فقدان فعالیت بدنی حتی در حد متوسط ​​ممکنه افراد رو درونگرا و پرخاشگر کنه.

اگرچه ممکنه معمولاً فکر نکنیم که فعالیت بدنی به شخصیت ما کمک می کنه، اما در واقع ارتباط نزدیکی بین شخصیت و فیزیولوژی بدن ما وجود داره، از جمله واکنش ما به استرس. یکی دیگر از دلایلی که فعالیت بدنی کمتر ممکنه چنین پیوندهای بلندمدتی با شخصیت داشته باشه، ممکنه به دلیل پیامدهای ضربه‌ای ناشی از عدم تحرک برای توانایی‌های فیزیکی ما باشه، که بر نوع زندگی‌ای که داریم تاثیرگذاره. کم تحرک بودن ممکنه باعث بشه ما کمتر منضبط، کنجکاو و ماجراجو بشیم. ما فرصت های کمتری برای معاشرت خواهیم داشت و همچنین اثرات تقویت کننده روحیه ورزش را از دست خواهیم داد، آسیبی که ممکنه در طول زمان انباشته بشه و به طور بالقوه به کاهش رضایت ما کمک کنه.

تنیس برای چه کسانی مناسب است؟

تنیس یک ورزش تاکتیکیه که نیاز به برنامه ریزی و تفکر داره .یه بازی عالی برای تمرین مغز .  انجام این بازی هورمون‌های حس خوب رو به نام اندورفین آزاد می‌کنه که می‌تونه سلامت روان تون رو بهبود بده، استرس رو کاهش بده  و خطر ابتلا به بیماری‌هایی مانند افسردگی رو از بین می بره . تنیس برای تمام سنین و توانایی ها مناسبه.پس اگر برونگرا هستید اما به دنبال یک ورزش انفرادی می گردید تنیس بهترین گزینه است.

 

ورزش تنیس چه کمکی به ما می کنه؟

با ورزش تنیس علاوه بر اینکه خوش استایل تر می شی و بهت تمرکز عالی میده با استمرارش می تونی:

 عملکرد مغزت رو بهبود بدی

خطر مرگ رو کاهش بدی

 خطر بیماری های قلبی عروقی رو از بین ببری

 بیماری های دیابتی رو کلا نابود کنی

پوکی استخوان هم نگیری

و قطعا چابکی بالاتری داشته باشی

 

شخصیت شما در تنیس چه تغییری می کنه؟

 

افرادی که تنیس رو شروع می کنند به مرور افراد جنگنده تری میشن و در مقابل مشکلات مقاومت بیشتری دارن .اونها یاد می گیرن که مسئولیت پذیر باشن و برای اهدافشون تلاش کنن. تفاوت تنیس با بسیاری از ورزشهایی که با توپ هست در اینه که در ورزشهایی مثل بسکتبال و فوتبال بازیکن به سمت دروازه که یک نشانه ثابت هست هدفگیری می کنه اما در ورزش تنیس نشانه و هدفگیری بسیار متغیر هست .همین موضوع باعث میشه که تنیسور تمرکز بیشتری داشته باشه .

 

یک نتیجه گیری کلی از ورزش تنیس

با ورزش تنیس ما چابکتر میشیم و این در شخصیت ما و انجام کارهای روزانه مون تاثیرگذاره ، جنگنده تر میشیم و در مقابل مشکلات زندگی مدرن امروزی کم نمیاریم.خوش استایل تر و خوش اندام تر میشیم که خب این یکی تاثیراتش گفتنی نیست و خودتون می دونید.متمرکز میشیم که برای زندگی امروزی با وجود عدم تمرکزهایی که بخاطر حضور موبایلهای هوشمند به وجود اومده عالیه. پس از همین امروز شروع کن این ورزش رو که بهت قول میدم مثل من عاشقش بشی

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *